Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-15
Kraków zabroni palenia węglem w piecu?
Kraków stara się rozwiązać problem smogu i zjawiska niskiej emisji.
Kraków stara się rozwiązać problem smogu i zjawiska niskiej emisji.

Kraków od lat zmaga się z problemem smogu w mieście. Głównymi jego przyczynami są samochody oraz stare piece, w których pali się węglem, a nawet śmieciami. Miasto chce rozwiązać ten problem raz na zawsze. Radni miejscy chcą wprowadzić zakaz palenia węglem w piecach.

Krakowscy samorządowcy chcą poprawić jakość powietrza w mieście. Z powodu położenia miasta w kotlinie oraz częstych bezwietrznych dni jakość powietrza w Krakowie często nie jest najlepsza. W Krakowie realizowany jest program mający zachęcić mieszkańców do przejścia na ciepło sieciowe. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca na bardziej ekologiczny lub otrzymać pomoc przy podłączeniu się do sieci ciepłowniczej. Teraz samorządowcy postanowili pójść o krok dalej. Prezydent miasta Jacek Majchrowski przygotowuje wniosek do sejmiku województwa małopolskiego o wprowadzenie zakazu palenia węgla w domowych piecach na terenie Krakowa. Samorządowcy zastanawiają się na jakiej podstawie prawnej można by taki zakaz wprowadzić.  Pomysł by zakazać spalania węgla w krakowskich domach wywołał burzę. Możliwość wprowadzenia takiego zakazu sondowano w już w 2010 r. Wtedy jednak go zaniechano.

Pomysł zakazu spalania paliw stałych w domowych piecach popiera inicjatywa społeczna Krakowski Alarm Smogowy (KAS). - Najbardziej optymalnym wariantem ze względu na efekt ekologiczny jest całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Obniżenie w tak znaczący sposób emisji zarówno pyłu PM10, jak i benzo(a)pirenupraktycznie eliminowałoby problem złej jakości powietrza w Krakowie - przytacza KAS wyniki analizy przeprowadzonej dla małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Według wyliczeń krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ogrzewanie domów piecami węglowymi przez 30 tys. mieszkańców, powoduje wyemitowanie 762 ton pyłów rocznie. Trafiają one do atmosfery i zanieczyszczają powietrze, którym oddychają Krakowianie. Począwszy od lat 90-tych, zlikwidowano w Krakowie ponad 19 tysięcy palenisk i ponad 320 kotłowni węglowych. Okazuje się jednak, że to wciąż za mało. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w zeszłym roku "w okresie od 1 stycznia do 31 października 2012 roku wielokrotnie wystąpiło w województwie małopolskim przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10. Dobowa wartość dopuszczalna (50 μg/m3) była przekroczona powyżej dopuszczalnej częstości wynoszącej 35 dni w roku kalendarzowym na terenie Aglomeracji Krakowskiej, (...)".

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
bip.krakow.pl/ krakow.pios.gov.pl/ krakow.gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także