Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-28
Ciepło z pierza
Pierze może zapewnić ciepło nie tylko trafiając do pierzynki.
Pierze może zapewnić ciepło nie tylko trafiając do pierzynki.

Brytyjczycy wytwarzają ciepło z wyrzucanego jedzenia czy dzięki przetwarzaniu plastiku. W Polsce powstanie kolejna instalacja do produkcji ciepła z kurzego pierza.

Na kurzej fermie w Wielichowie, należącej do IKO Kompania Drobiarska, spółka Ekokogeneracja chce zbudować instalację do wytwarzania ciepła z pierza. - Technologia produkcji energii cieplnej stosowana przez Ekokogeneracja S.A. oparta jest na zgazowywaniu materiału wsadowego w postaci odpadów poprodukcyjnych z wykorzystaniem urządzenia do zgazowywania zwanego dalej Wodorowym Generatorem Energii – tłumaczy Ekokogeneracja. W tym przypadku wsadem będzie pierze. Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Grodzisku Wielkopolskim wpłynęło już zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia budowy. Nie jest jeszcze znana moc planowanej inwestycji. Ile jednak energii można uzyskać dzięki wykorzystaniu kurzego bądź indyczego pierza?

Instalację wytwarzającą energię z pierza posiada już od 2009 r. spółka Indykpol. Wtedy to spółka w swoim zakładzie w Olsztynie zastąpiła starą kotłownię węglową instalacją wykorzystującą pirolizę pierza. Instalacja ma moc 3,5 MW i przetwarza ona 10 tys. ton piór indyków i kur. Ilość produkowanej energii zaspokaja potrzeby zakładu. Ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania budynków i w procesach produkcji. Budowa tej niecodziennej instalacji pochłonęła 13 mln zł. Zbudowano magazyn paliwa (pierza) oraz ciąg technologiczny urządzeń do zgazowania pierza oraz system odsiarczania i odpylania spalin. - Nowa instalacja została wyposażona w supernowoczesny, zespolony system odpylania i oczyszczania spalin, który redukuje emjsię odpadów o ok. 87%. Dzięki zmianie sposobu wytwarzania energii cieplnej z technologii węglowej na połączony układ zgazowanie-kocioł gazowy zredukowano emisję SO2 (o 93%), CO2 (o 87%) oraz pyłu (o 95%) - chwali się Indykpol. Teraz podobna instalacja ma powstać na fermie należącej do IKO.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ekokogeneracja.com/ wielichowo.pgo24.pl/ indykpol.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także