
W Ministerstwie Energii trwają prace nad ustawą określającą formy wsparcia dla bloków produkujących jednocześnie prąd i ciepło. Projekt może być gotowy do końca roku, a pierwsze założenia możemy poznać nawet we wrześniu. Nieoficjalne źródła mówią, że nowe instalacje kogeneracyjne otrzymywałyby wsparcie po wygranej aukcji, natomiast dla funkcjonujących już elektrociepłowni rozważane są zaś „dopłaty do opłacalności", czyli coś w rodzaju kontraktu różnicowego lub taryfy premium.
"Ich celem - mówi rozmówca Rzeczpospolitej - byłoby wyrównanie szans rynkowych. Chodzić może o to, by korzystające z pomocy publicznej źródła nie otrzymywały nadmiernego wsparcia. Dziś elektrociepłownie kogeneracyjne za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę dostają certyfikat (żółty – jeśli są na gaz, czerwony – w przypadku spalania węgla, lub fioletowy – przy metanie), który mogą sprzedać, poprawiając rentowność. Ten system kończy się jednak z końcem 2018 r."
Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak stwierdził, że nie jest przesądzone, czy system aukcyjny będzie obowiązywał także dla istniejących instalacji. Powiedział też, że nowy model może być wprowadzony jako nowa ustawa albo jako nowelizacja prawa energetycznego. „Chcemy pójść do Komisji z konkretnymi założeniami, by na ich podstawie i otrzymanych wytycznych móc zaproponować projekt ustawy do końca roku" – dodaje źródło Rzeczpospolitej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-