
20 lipca przedsiębiorstwo Geothermal Energy Resources, podpisało z władzami miasta Koło list intencyjny dotyczący projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej o mocy do 15 MWt. Przybliżony czas realizacji projektu to 30-36 miesięcy.
Gorąca woda geotermalna zostanie wykorzystana najpierw do produkcji prądu w turbinie OCR, a następnie po schłodzeniu będzie ogrzewać budynki w mieście. Po wykorzystaniu energetycznym planuje się zagospodarowanie wód termalnych do celów rekreacyjno-balneologicznych.
Jeżeli potwierdzą się przewidywania co do temperatury i wydajności złoża geotermalnego, elektrociepłownia powinna uzyskać moc rzędu 1,6 MWe. Niewiadomą jest także stopień mineralizacji wód, ale prawdopodobnie jest on wysoki - nawet powyżej 100 g/l z utworów dolnej jury.
"Pomysł na wykorzystanie energii geotermalnej w Kole - mówi Prezes firmy Geothermal Energy Resources Piotr Długosz - narodził się wiele lat temu lecz był głównie nastawiony na ciepło. Ostatnie wyniki wierceń, które były prowadzone w okolicy Koła pokazały, że istnieje potencjał na ekonomicznie uzasadnioną produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. W celu zminimalizowania ryzyka niepowodzenia nasza firma planuje wykonać badania geofizyczne, w tym sejsmiczne, aby dokładnie zlokalizować otwory geotermalne."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- globenergia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-