Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-28
Z końcem roku wygasa system czerwonych i żółtych certyfikatów
Wikimedia, CC0
Wikimedia, CC0

Dotychczasowy system wsparcia w postaci czerwonych certyfikatów dla kogeneracji węglowej i żółtych dla kogeneracji gazowej wygasa 31 grudnia. Nie jest pewne jak wyglądał będzie nowy system i na jakiej wysokości wsparcie będą mogły liczyć elektrociepłownie.

"Odpowiedni mechanizm wsparcia - mówi Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska - jest niezbędny dla realizacji ambitnych celów określonych w Polityce energetycznej Polski do 2030 roku, a także walki z tzw. niską emisją. Niewątpliwym wsparciem dla elektrociepłowni będzie rynek mocy. Jednak poziom tego wsparcia nie jest wystarczający. Należy zwrócić uwagę, że pierwszym rokiem dostaw mocy zakontraktowanej w ramach aukcji mocowych będzie dopiero rok 2021."

Operatorzy instalacji kogeneracyjnych otrzymują dziś od Urzędu Regulacji Energetyki za swoją działalność świadectwa pochodzenia. Do ich zakupu zobowiązane są z kolei firmy obracające energią, które każdego roku muszą legitymować się ich odpowiednią liczbą. Te, które ich nie posiadają, muszą wnieść tzw. opłatę zastępczą.

Mające promować kogenerację certyfikaty nie spełniły jednak pokładanych w nich nadziei. Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki na temat rynku energetyki cieplnej za 2016 r. wynika, że spośród 401 wytwórców ciepła biorących udział w badaniu tylko 30% wytwarzało ciepło w kogeneracji.

Z przedstawionych przez rząd założeń projektu nowej ustawy wynika, że będzie on przewidywał stworzenie odrębnych uregulowań dla trzech kategorii instalacji. Inne reguły będą więc obowiązywały jednostki nowe, inne instalacje już istniejące, a jeszcze inne instalacje o mocy do 1 MW. W zakresie nowych instalacji mechanizm opierać się będzie na modelu aukcyjnym (w formule „pay as bid").

W odróżnieniu od modelu aukcyjnego wyeliminowane więc zostaje ryzyko, że istniejąca jednostka nie wygra aukcji, a tym samym nie będzie mogła utrzymać dotychczasowej produkcji. Wysokość premii kierowanej do istniejących instalacji wysokosprawnej kogeneracji określana będzie corocznie w formie rozporządzenia.

Dla instalacji najmniejszych (o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW) rząd proponuje wprowadzenie odrębnego mechanizmu polegającego na zagwarantowaniu stałej premii do ceny energii elektrycznej (feed in premium), o z góry określonej wartości.

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy w drugim kwartale tego roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
teraz-srodowisko.pl

Komentarze (1)

 • Piotr

  2018-05-08 14:16

  Nie spełniał wymogów bo przy wysokich cenach gazu, niskich cenach energii malejące wsparcie nie było mobilizujące do prowadzenia instalacji.

  Ocena:
  0
  Wybierz ocenę:
  Pozytywna
  Negatywna
Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :