
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie przyjrzała się z czego powstaje ciepło systemowe w naszym kraju. Zdecydowanie prym w tej dziedzinie wiedzie węgiel.
W Polsce zdecydowana większość ciepła systemowego jest wytwarzana z węgla kamiennego. Z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wynika, że niemal ¾ ciepła systemowego jest wytwarzana dzięki spalania tego paliwa. - W Polsce pierwsze skrzypce w wytwarzaniu ciepła systemowego gra węgiel. Aktualnie surowiec ten jest wykorzystywany do produkcji 74,5 proc. ciepła. Wprawdzie od 2002 roku jest udział spadł o 4,6 punktu procentowego, a systematycznie zwiększa się udział ciepła pozyskiwanego w wyniku spalania gazu ziemnego (3,7 punktu procentowego) i biomasy (4,0 punkty procentowe), jednak pozycja węgla jest niezagrożona przez następne co najmniej 20 lat – stwierdza IGCP.
Inne paliwa pozostają daleko w tyle za węglem jeśli chodzi o wytwarzanie ciepła sieciowego. Z danych Izby wynika, że udział innych paliw przy produkcji tego rodzaju energii cieplnej kształtuje się następująco:
Olej opałowy - 5,6 %
Gaz ziemny - 7,8 %
Biomasa - 6,5 %
Pozostałe paliwa - 5,6 %
IGCP przywołuje w swoich informacjach dane z Międzynarodowej Agencji Energetyczne. Agencja uważa, że węgiel wciąż będzie jednym z najważniejszych surowców energetycznych na świecie. - Nawet kraje przywiązujące szczególną wagę do ochrony środowiska zużywają coraz więcej węgla do produkcji energii i ciepła. Sytuację taką obserwujemy chociażby w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Wyjątek w ogólnych trendach zużycia paliw stanowią USA, gdzie bogate złoża gazu łupkowego spowodowały spadek cen gazu i zmniejszyły zainteresowanie węglem. W zużyciu węgla przodują Chiny, które zużywają blisko połowę światowej konsumpcji węgla – wyjaśnia IGCP. Obecnie z węgla powstaje ok. 28 proc. energii na świecie.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cieplosystemowe.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
Węglarz