Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-05-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-16
Wraz z rosnącymi cenami energii oraz podwyższanymi co kilka lat wymogami dotyczącymi energooszczędn
Wraz z rosnącymi cenami energii oraz podwyższanymi co kilka lat wymogami dotyczącymi energooszczędn

Wraz z rosnącymi cenami energii oraz podwyższanymi co kilka lat wymogami dotyczącymi energooszczędności w nowo powstających budynkach coraz rozważniej podchodzimy do problemu gospodarowania ciepłem w domu. Istnieje wiele rozwiązań w budownictwie, które podnoszą skuteczność wykorzystywania energii, a jedną z nich jest rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Nowoczesne budownictwo oraz świetne materiały izolacyjne prowadzą do powstawania domów o niezwykłej wprost szczelności, porównywalnej do tej, jaką można zaobserwować w termosie. Jednak, aby dom był zdrowy i dobrze się w nim mieszkało, niezbędna jest cyrkulacja powietrza i jego wymiana. Bardzo często wentylacja grawitacyjna zawodzi – w takich przypadkach trzeba wspomóc ten proces. W okresie grzewczym, wraz z zanieczyszczonym powietrzem, pozbywamy się niestety ciepła, które warto byłoby zatrzymać. Tak powstał pomysł odzysku ciepła poprzez rekuperatory, czyli wymienniki, które pozwalają pobrać świeże powietrze z jednoczesnym jego ogrzaniem.

Wentylacja domu

Żeby dobrze wykorzystać odzysk ciepła, należy już na etapie projektu odpowiednio zaplanować wentylację domu. Powietrze w nieprawidłowo wietrzonym domu, bez dobrej jego wymiany, może być gorsze niż w mieście. Czystość powietrza szczególnie docenią alergicy i osoby o wrażliwym układzie oddechowym. Aby dom spełniał warunki czystego powietrza oraz maksymalnego odzysku energii, cały system wentylacyjny musi zostać dobrze zaprojektowany. Najciekawsze projekty domów energooszczędnych znaleźć można na stronie pracowni Domoweklimaty.pl.

Prawidłowe ogrzewanie domu

Równie istotną kwestią, jak sporządzenie odpowiedniej wentylacji budynku, jest dobre rozplanowanie systemu ogrzewania domu. Domy wyposażone w pompę ciepła i rekuperator łatwo można odróżnić od innych, ponieważ pozbawione są komina. Tam, gdzie ogrzewa się pomieszczenia kominkiem, niezbędne jest zapewnienie dopływu powietrza do paleniska z zewnątrz domu. Bardzo ważne, dla zachowania jak największej oszczędności energii, jest ogrzewanie poddasza użytkowego. Informacje o tym, jak to poprawnie przeprowadzić, znaleźć można w artykule na stronie: http://samouczek.info/jak-prawidlowo-ogrzewac-pomieszczenia-na-poddaszu-bez-zbednych-strat-ciepla

wentylacja-w-domu-adobestock_116889427.jpg

Domy bez kominów, z minimalnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, to już nie utopia, a rzeczywistość. Projektanci domów energooszczędnych coraz chętniej sięgają po nowinki techniczne, doskonałe materiały izolacyjne i rozwiązania, dzięki którym zapotrzebowanie domu na energię jest o wiele niższe, niż w budownictwie tradycyjnym. Rekuperacja jest jedną z ciekawszych metod osiągnięcia sukcesu w tym zakresie. Pozwala nie tylko na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale ponadto zapewnia czyste powietrze w całym domu.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
domoweklimaty.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także