Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-04-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-04-20
Walczą ze spalaniem śmieci w domowych piecach
Walczą ze spalaniem śmieci w domowych piecach

W Katowicach kominiarze zorganizowali w czwartek protest przeciwko spalaniu śmieci w domowych piecach. Ostrzegają oni, że może to być zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców domu.

Zdaniem kominiarzy w co drugim mieszkaniu gdzie doszło do przypadku zaczadzenia, w piecu węglowym spalane były śmieci. Takie wykorzystanie odpadów w domu często prowadzi zaś do zatkania przewodu kominowego. Zgodnie z prawem każde mieszkanie, każdy dom ogrzewany paliwem stałym (węglem czy drewnem) powinien podlegać kontroli kominiarskiej cztery razy w roku. Wymóg ten często jest jednak nieprzestrzegany.

Zdaniem kominiarzy wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego ze spalania śmieci w domowych piecach i z tzw. niskiej emisji. Dlatego zdecydowali się oni na na zorganizowanie manifestacji w Katowicach. „W trakcie wydarzenia kominiarze ze specjalnie przygotowanych kominów wyjmowali przykładowe śmieci spalane przez Ślązaków" - czytamy na Portalu Samorządowym. Na Śląsku od października zeszłego roku prowadzona jest również kampania edukacyjna „Niskie spalanie – wysokie ryzyko". Ma ona na celu uświadomienie mieszkańcom tego regionu jakie ryzyko i negatywne skutki dla środowiska niesie ze sobą spalanie śmieci w domowych piecach.

Z tzw. niską emisją walczy również Kraków, który od lat ma problemy z czystością powietrza. Od zeszłego roku prowadzony jest w mieście program ograniczenia niskiej emisji. W jego ramach można uzyskać wsparcie od władz miejskich na wymianę starych pieców na nowocześniejsze rozwiązania grzewcze (ogrzewanie elektryczne, gazowe bądź podłączenie do sieci ciepłowniczej). Krakowski MPEC oferuje podłączenie do sieci cieplnej i wybudowanie węzła ciepłowniczego w danym budynku. Pozostałym odbiorcom proponowana jest natomiast dostawa ciepła z ekologicznych kotłowni lokalnych. Dodatkowo w maju tego roku władze samorządowe miasta i województwa małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, Elektrociepłownia Kraków i Skawina, a także PGNiG, Tauron i miejski PEC mają zamiar zawrzeć porozumienie o wspólnych działaniach na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Dzięki promowaniu ekologicznych rozwiązań w ciepłownictwie od lat 90-tych, zlikwidowano w Krakowie ponad 19 tysięcy palenisk i ponad 320 kotłowni węglowych o łącznej wartości ok. 12 mln zł.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
portalsamorzadowy.pl/ krakow.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także