
W Złoczewie (woj. łódzkie) oddano do użytku ciepłownię, wykorzystującą przyjazne dla środowiska ciepło pochodzące z biomasy i energii słonecznej. Warta 8,7 mln zł ciepłownia została dofinansowana przez WFOŚiGW w Łodzi kwotą 7,2 mln zł. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Na obiekt składa się nowy budynek ciepłowni, magazyn biopaliwa, silosy o łącznej pojemności 150 m3 oraz instalacja kolektorów słonecznych o powierzchni 61,5 mkw na dachu budynku kotłowni. Instalacja ma wspierać podstawowe źródła ciepła w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz solarnej suszarni biomasy opartej o instalację powietrznych kolektorów słonecznych o powierzchni całkowitej 122 mkw.
W kotłowni znajdują się trzy kotły o mocy: 1000 kW (dwa) i 800 kW. Dodatkowo wspomagają je dwa zbiorniki buforowe wody grzewczej (każdy o pojemności 10 m3), które przyczyniają się do elastycznej pracy kotłowni i tym samym do obniżenia zużycia paliwa.
W solarnej suszarni biomasy magazynuje się i suszy zrębki drzewne za pomocą ciepłego powietrza, przygotowywanego przez umieszczone na dachu kolektory słoneczne. Oprócz zrębków drzewnych instalacja może również spalać pelet.
Jak powiedziała Jadwiga Sobańska, burmistrz miasta Złoczew, głównym powodem podjęcia decyzji o budowie nowej kotłowni był bardzo zły stan funkcjonującej kotłowni węglowej. Inwestowanie w nią nie miało też uzasadnienia ekonomicznego, tym bardziej, że jej eksploatacja była bardzo szkodliwa dla środowiska.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-