
Szczecinecki Kronospan planuje budowę elektrociepłowni na biomasę, która miałaby ogrzewać także część Szczecinka. Jednostka o mocy 100 MW miałaby dostarczać energii fabryce płyt meblowych. Pomysł wziął się z faktu, że Kronospan ma rosnące nadwyżki kory po okorowaniu drewna.
Inwestycja miałaby kosztować około 120 mln zł i mogłaby zastąpić inne rozproszone źródła ciepła dla miasta. Na przykład mogłaby zostać zamknięta jedna z kotłowni rejonowych MEC-u opalanych miałem węglowym.
Niektórzy radni jak Jacek Pawłowicz obawiają się jednak, że w ciepłowni spalana będzie tylko kora: "Jej nie wystarczy - mówi - i będą spalane np. pyły ze szlifowania płyt zawierające klej. Szykuje się nam piekło na ziemi."
Obrońcy projektu wskazują jednak, że nie ma takiego zagrożenia, ponieważ jego realizacją Kronospan będzie musiał uzyskać wszelkie niezbędne zgody i opinie, sporządzić raport oddziaływania na środowisko i potwierdzić proekologiczne rozwiązania.
Z powodu podobnych niepokojów w 2009 upadł podobny projekt. Przeciwnicy inwestycji zebrali wtedy kilka tysięcy podpisów pod protestem.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gk24.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
Widuliński Jacek
Wszystko sprowadza się do wycinki potężnej ilości drzew i niszczenia lasów. To jest degradacja środowiska naturalnego i brak wyobraźni zachłannych ludzi. Dla przyszłych pokoleń zabraknie tego surowca. Ale co tam liczy się kasa. Tu i teraz.