
Na początku tego roku Veolia połączyła swoje dwie poznańskie spółki: Veolię Energię Poznań odpowiadającą za sieci ciepłownicze i Veolię Energię Poznań ZEC, która zajmowała się wytwarzaniem energii. Teraz firma zapowiada odchodzenie od spalania węgla na rzecz bardziej "zielonych" rozwiązań, np. ekologicznego spalania odpadów pozostałych po recyklingu.
W Poznaniu zbudowany ma zostać wodny akumulator ciepła. Jego zadaniem będzie magazynowanie ciepła w ciągu dnia i ułatwianie jego dystrybucji w chłodne wieczory, kiedy mieszkańcy podkręcają grzejniki.
Ponadto EC Karolin ma zostać przystosowane do spalania różnych paliw (obecnie paliwem napędowym jest węgiel). Pod uwagę brany jest węgiel oraz współpraca z zakładami przemysłowymi, np. z Volkswagenem czy Bridgestone'em w celu pozyskania ciepła przemysłowego.
W ciepłowni gazowej w Wągrowcu ma powstać instalacja ekologicznego spalania odpadów pozostałych po recyklingu. Obecnie spółka przystępuje do organizacji przetargu na wybór technologii i firmy, która zbuduje instalację.
Energia byłaby pozyskiwana z odpadów problemowych, które zalegają na wysypiskach. "Tego typu instalacje funkcjonują w Norwegii, nasza będzie prawdopodobnie pierwszą tego typu w Polsce. Chcemy korzystać z doświadczeń skandynawskich" – mówi Bartłomiej Pawluk z Veolii.
Veolia przejęła na własność system produkcji i dystrybucji ciepła w Trzciance, gdzie cała energia pochodzi z biomasy. Podobną instalacja oparta na biomasie ma również powstać w Świebodzinie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-
-