Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-25   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-25
Veolia zapowiada w Poznaniu odchodzenie od węgla
Mat. pras.
Mat. pras.

Na początku tego roku Veolia połączyła swoje dwie poznańskie spółki: Veolię Energię Poznań odpowiadającą za sieci ciepłownicze i Veolię Energię Poznań ZEC, która zajmowała się wytwarzaniem energii. Teraz firma zapowiada odchodzenie od spalania węgla na rzecz bardziej "zielonych" rozwiązań, np. ekologicznego spalania odpadów pozostałych po recyklingu.

W Poznaniu zbudowany ma zostać wodny akumulator ciepła. Jego zadaniem będzie magazynowanie ciepła w ciągu dnia i ułatwianie jego dystrybucji w chłodne wieczory, kiedy mieszkańcy podkręcają grzejniki.

Ponadto EC Karolin ma zostać przystosowane do spalania różnych paliw (obecnie paliwem napędowym jest węgiel). Pod uwagę brany jest węgiel oraz współpraca z zakładami przemysłowymi, np. z Volkswagenem czy Bridgestone'em w celu pozyskania ciepła przemysłowego.

W ciepłowni gazowej w Wągrowcu ma powstać instalacja ekologicznego spalania odpadów pozostałych po recyklingu. Obecnie spółka przystępuje do organizacji przetargu na wybór technologii i firmy, która zbuduje instalację.

Energia byłaby pozyskiwana z odpadów problemowych, które zalegają na wysypiskach. "Tego typu instalacje funkcjonują w Norwegii, nasza będzie prawdopodobnie pierwszą tego typu w Polsce. Chcemy korzystać z doświadczeń skandynawskich" – mówi Bartłomiej Pawluk z Veolii.

Veolia przejęła na własność system produkcji i dystrybucji ciepła w Trzciance, gdzie cała energia pochodzi z biomasy. Podobną instalacja oparta na biomasie ma również powstać w Świebodzinie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wyborcza.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :