Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Komunikat firmowy
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2017-06-21   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-06-21

Veolia Południe zapewni ciepło i energię Górnośląskiemu Centrum Rehabilitacyjnemu „Repty”

Veolia Południe, wchodząca w skład Veolii term, podpisała z Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym „Repty" w Tarnowskich Górach umowę na dzierżawę, należącego do niego silnika gazowego. Będzie to pierwsza kogeneracja gazowa wśród wszystkich instalacji zarządzanych przez Veolię term.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacyjne „Repty" jest jednym z większych ośrodków zdrowia na Górnym Śląsku. Powstałe 1 marca 1961 roku jest unikalnym w skali kraju specjalistycznym szpitalem rehabilitacyjnym, realizującym poszpitalną rehabilitację leczniczą w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo - ortopedycznych. Szpital dysponuje 560 łóżkami, a rocznie leczy się tu około 8 tysięcy pacjentów.

Umowa podpisana między Veolią a Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym została zawarta na 10 lat i jest kolejnym etapem współpracy między podmiotami, która trwa już od 2009 roku. W czasie trwania dzierżawy, Veolia będzie zarządzała silnikiem gazowym o mocy elektrycznej 0,3 MW oraz mocy cieplnej równej 0,4 MW, natomiast sprzedaż energii elektrycznej wyniesie 2 000 MWh na rok. Silnik gazowy charakteryzuje się bardzo dużą efektywnością i sprawnością wytwarzania energii, dzięki czemu następuje istotne zmniejszenie zużycia paliw i – co szczególnie ważne – ograniczenie emisji CO2.

- Kogeneracja to najbardziej efektywny ekonomicznie i energetycznie sposób produkcji ciepła i energii elektrycznej, powoduje ograniczenie tzw. niskiej emisii, co w konsekwencji poprawia komfort życia mieszkańców miasta, tym bardziej cieszymy się, że nasza współpraca z Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym wkroczyła w kolejną fazę.

Dzierżawiony silnik gazowy działa na zasadzie kogeneracji, to znaczy, że ciepło wytwarzane w trakcie produkcji energii elektrycznej nie jest oddawane do „otoczenia", tylko zostaje przekazane do systemu ciepłowniczego. Zapewnia to o około 20 procent lepszą efektywność wykorzystania paliw, ale także redukuje emisję dwutlenku węgla o około 30 procent. Silnie promujemy to rozwiązanie wśród naszych partnerów, ponieważ przyczynia się ono do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego korzystających z niego podmiotów. Stanowi to uzupełnienie naszej oferty handlowej – mówi Gerard Bourland, prezes zarządu, dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce.

- Dobro naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze – dlatego niezwykle istotne jest to, skąd i na jakich zasadach Centrum będzie pozyskiwało energię i ciepło. Nasze pozytywne doświadczenia związane ze współpracą z Veolią oraz fakt, że działa ona na terenie Tarnowskich Gór, sprawiły, że uznaliśmy zaproponowane przez nich rozwiązania za optymalne. Zdrowie to dla nas nie tylko misja związana z leczeniem i rehabilitacją pacjentów. Chcemy też zadbać o nasze otoczenie, aby mieszkańcy żyli w mieście, w którym można oddychać czystym powietrzem. - mówi Maksymilian Hajzer, Z-ca Dyrektora ds. Technicznych GCR „REPTY".

(gz)

Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
Źródło:
Veolia

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe