
14 lat temu Veolia przejęła Poznańską Energetykę Cieplną i od tamtego momentu zainwestowała w Poznaniu ponad pół miliarda złotych. W efekcie powstał największy, obejmujący 100% obiektów, system inteligentnej sieci ciepłowniczej w kraju. Na konferencji 12 lipca przedstawiciele spółki przedstawili dokonane przez ten okres inwestycje.
Veolia podkreśliła, że zgodnie z podpisaną z miastem w 2002 roku umową prywatyzacyjną w Poznaniu wybudowanych zostało ponad 180 km nowych sieci ciepłowniczych oraz zmodernizowany został istniejący układ.
Liczba mieszkańców korzystających z miejskiego systemu ciepłowniczego zwiększyła się o 127 tys. Powierzchnia ogrzewana zwiększyła się o 4 mln 700 tys. m kw. Liczba ogrzewanych obiektów powiększyła się o ponad 2,1 tys. budynków. Przyłączanie nowych obiektów do sieci wpłynęło na zmniejszenie niskiej emisji o ponad 140 tysięcy ton, w tym 1,4 tys. ton pyłów, oraz znaczną poprawę jakości powietrza w Poznaniu.
Veolia zapowiedziała także kolejne inwestycje. "Planujemy także wdrożyć nowoczesny standard komunikacji z klientami - mówił Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce Gerard Bourland - oraz rozbudowę naszej oferty zarządzania energią u klientów. Chcemy, żeby wszystkie nasze inwestycje stanowiły wkład we wdrażanie w Poznaniu koncepcji smart city." Do 2021 roku w mieście ma powstać 60 km nowych sieci. Zmodernizowane zostanie ok. 25 km sieci istniejącej.
Veolia Energia Poznań jest obecnie dostawcą ciepła systemowego dla ponad 50% mieszkańców Poznania i sąsiadujących gmin. Dostarcza też ciepło do ponad 30 innych miejscowości w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i lubuskim. Łączna długość wszystkich sieci ciepłowniczych spółki przekracza 600 km, z tego 480 km to sieć poznańska.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-