
W Sejmie dobiegają końca prace nad tzw. małym trójpakiem energetycznym. Ma on zostać przyjęto do końca czerwca. Jednocześnie rząd zapewnia, że przygotowuje system ulg dla przedsiębiorstw energochłonnych.
Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że prace na nowelizacją prawa energetycznego (tzw. mały trójpak energetyczny) i dostosowania jego przepisów do wymogów Unii Europejskiej dobiegają już końca. Nowelizacja trafiła już do drugiego czytania w Sejmie i ma zostać przyjęta do końca kwietnia. Rząd wciąż jednak pracuje nad tzw. dużym trójpakiem (nowe prawo gazowe, prawo energetyczne oraz ustawa o odnawialnych źródłach energii) i nie wiadomo kiedy przyjmie projekt zmian. Przy okazji tych prac i szykując się do jesiennego strajku generalnego, NSZZ „Solidarność" wystąpiła do rządu z serią postulatów. Wśród nich jest przyjęcie ustawy wspierającej przedsiębiorstwa energochłonne. Resort Gospodarki zaznacza, że wśród zmian, które wprowadzi mały trójpak znajdzie się również wsparcie dla takich firm.
Propozycje rządowe przewidują zwolnienie częściowo niektórych przedsiębiorstw wybranych branż z obowiązku zakupu zielonych certyfikatów. Wśród branż, których ma dotyczyć taka forma wsparcia są wydobycie węgla kamiennego i rud metali, produkcji papieru, a także żywności. Taka firma musiałaby zużywać rocznie min. 100 GWh energii. – Będziemy mieli trzy przedziały, w zależności od tego, czy udział energii jest mniejszy bądź większy, ta pomoc będzie wyższa. Dotyczy to ulgi w zakresie zielonych certyfikatów, gdzie obowiązki związane z uiszczaniem ich będą do 80 proc. mniejsze – tłumaczył Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Według propozycji Ministerstwa Gospodarki odbiorcom energochłonnym zakres obowiązku uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia zostanie zmniejszony o 80 proc., jeśli koszt energii przekroczy12 proc. wartości jego produkcji; o 40 proc., jeśli koszt energii zmieści się w przedziale 7-12 proc. wartości jego produkcji, o 20 proc., jeśli ten koszt mieści się w granicach 3-7 proc. wartości produkcji.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mg.gov.pl/ newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-