Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-09
Tyski aquapark dzieli się ekologicznym ciepłem z pobliskimi domami
Foto: YouTube
Foto: YouTube

Otwarty dwa miesiące temu aquapark w Tychach jest zaopatrywany w energię produkowaną w biogazowni. Dostawcą biogazu jest pobliska miejska oczyszczalnia ścieków. Instalacja jest na tyle efektywna, że ciepła i prądu wystarcza dla parku wodnego, oczyszczalni, a i tak nadwyżka trafia do sieci.

Wciągu dwóch miesięcy w tyskiej oczyszczalni ścieków wytworzono 340 tys. m3 biogazu, które zmienione zostały w 856 MWh energii elektrycznej. Z puli tej park wodny wykorzystał 652 MWh. Reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej, podobnie jak 426 GJ energii cieplnej z 3194 GJ, które wyprodukowane zostały w bioelektrociepłowni.

Jak obliczono, nadwyżki te wystarczyłyby na pokrycie rocznego zapotrzebowania 430 gospodarstw domowych. Natomiast dzięki energii cieplnej, którą sprzedano sieci, można ogrzać 130 mieszkań.

"Wodny Park Tychy jest samowystarczalny - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej - a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej, w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu. W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
businessinsider.com.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :