
Po trwającej od lipca 2015 roku budowie 21 kwietnia toruńska elektrociepłownia gazowa oficjalnie rozpoczęła pracę. Należąca do francuskiego koncernu EDF jednostka kosztowała 550 mln zł w rzeczywistości działa już od kilku miesięcy, a od 27 marca br. jest głównym źródłem ciepła w Toruniu.
Elektrociepłownia ma zapewnić na kilkadziesiąt lat bezpieczeństwo energetyczne Torunia. Jej moc cieplna to 357 MW. Moc elektryczna wynosi 106 MW. Prąd jest dostarczany do krajowej sieci, dotąd w Toruniu nie było takiego źródła energii. Paliwo do zakładu, czyli gaz, dostarcza PGNiG. Aby zapewnić dostawy, EDF wybudował ponad 10 km gazociągu.
Nowa jednostka oznacza bardziej ekologiczną produkcję energii. Emisja tlenków azotu i siarki oraz pyłów ma spaść o 90%. Z drugiej strony za ciepło będzie trzeba zapłacić nieco więcej niż dotychczas. Obecnie trwają ustalenia cen energii z Urzędem Regulacji Energetyki.
Koszt inwestycji został podzielony między EDF i państwową spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, a ściślej – z jej Funduszem Inwestycji Infrastrukturalnych. Również po równo mają się dzielić zyskami. 21 mln zł z Norweskiego Mechanizmu Finansowego dodał także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-