Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-08
Termomodernizacja zmienia oblicze Biblioteki Narodowej
Biblioteka Narodowa zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło o ok. 67 proc.
Biblioteka Narodowa zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło o ok. 67 proc.

Zakończyła się termomodernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie. Dzięki temu będzie ona zużywała mniej energii elektrycznej, cieplnej, a co za tym idzie – będzie emitowała mniej CO2.

W Warszawie zakończyła się kompleksowa termomodernizacja Biblioteki Narodowej. Prace objęły m. in.  wymianę: grzejników, ocieplenia dachu,  okien i oświetlenia, zainstalowano także wentylację z odzyskiem ciepła. Dzięki inwestycji  zostanie zmniejszona emisja CO2 o ok. 50% oraz zużycie energii cieplnej o ok. 67%. - Dzięki środkom otrzymanym z NFOŚiGW ogromny gmach Biblioteki Narodowej przy alei Niepodległości stał się w pełni ekologiczny. Powstający w latach 70. i 80. nie zawsze z właściwych materiałów ze względu na kryzys gospodarczy Polski wymagał właściwie wymiany większości elementów zastosowanych przy jego budowie. Szczęśliwie się składa, że projektant gmachu inż. Stanisław Fijałkowski jest stale czynnym architektem i mógł służyć przez cały czas modernizacji radą i pomocą. Dzięki dobrej z nim współpracy mogliśmy też zrealizować niemal w pełni pomysł z 1963 r., czyli czasu, kiedy projekt faktycznie powstał. Gmach BN staje się dobrym przykładem polskiej architektury modernistycznej lat 60., funkcjonalnym i ekologicznym – wyjaśnia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Modernizację biblioteki przeprowadzono w ramach ekoprojektu „Zarządzanie energią w budynkach Biblioteki Narodowej" ze środków Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji. Dodatkowe pieniądze udało się pozyskać dzięki współpracy z Japonią. Odpowiednią umowę zawarto z Organizacją Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych działającą w imieniu japońskiego Ministerstwa Gospodarki. Dofinansowanie dla przebudowy Biblioteki Narodowej wyniosło 20,7 mln zł.

Podobne termomodernizacje przeszły już w Warszawie Teatr Wielki, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowe. Pieniądze na Krajowy Systemu Zielonych Inwestycji pochodzą  ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji (AAU). - W wyniku realizacji projektów GIS, w ramach wszystkich 10 umów, szacowany efekt ekologiczny łączny, który zostanie osiągnięty w postaci redukcji emisji CO2 to ok. 2 006 108 Mg/rok (to tyle ile emitowane jest przy produkowaniu, serwisowaniu i złomowaniu 100 000 średnich rozmiarów samochodów lub tyle ile emituje w ciągu roku 200 000 osób (czyli duże miasto, takie jak np. Toruń, Kielce). Dodatkowo, w wyniku termomodernizacji budynków, zostanie osiągnięta oszczędność energii na poziomie ok. 1 100 000 GJ/rok - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także