
20 marca TAURON Polska Energia podpisał porozumienie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego w elektrowni Łagisza w Będzinie. inwestycja o wartości 1,5 mld zł będzie jedną z największych inwestycji Grupy TAURON na śląsku. Udział PIR wyniesie 750 mln zł, co jest maksymalnym dopuszczalnym poziomem dla tej rządowej spółki.
Gazowo-parowy blok będzie miał moc 413 MW. Jego budowa jest częścią planu TAURONU zakładającego dywersyfikację źródeł energii i powinna zakończyć się w 2018 roku. Inwestycja ta ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Oprócz Będzina i Dąbrowy Górniczej po 2017 roku Elektrownia Łagisza ma obsługiwać również mieszkańców Sosnowca - łącznie 700 tys. osób.
"Wspólna inwestycja z TAURONEM - podsumował umowę Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych - to dowód na to, że Polskie Inwestycje Rozwojowe osiągnęły pełną zdolność realizowania zadań, do których Fundusz został powołany. Skala inwestycji, jej znaczenie dla rozwoju regionu, poprawy efektywności i bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki, a także pozytywny wpływ na środowisko, idealnie wpisują się w naszą misję. Jednocześnie udział PIR-u w projekcie to gwarancja rentowności całej inwestycji. Obok wspólnej z Lotosem inwestycji na złożu B-8 oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie, projekt Łagisza to już trzecia inwestycja PIR prowadząca do realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Kolejne inwestycje PIR w tym sektorze powinny ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach."
"TAURON dywersyfikuje swój portfel wytwórczy komentuje z kolei Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. Finansowanie projektów pozyskujemy z kilku źródeł, to m.in. środki własne, kredyty, emisje obligacji. Mamy nadzieję, że ważnym partnerem dla nas będzie również PIR – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest m.in. istniejącym i perspektywicznym dużym, na poziomie około 250 MWt., rynkiem ciepła należącym do naszej spółki TAURON Ciepło. Wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r. Jednostka spełniać będzie wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- media.tauron-pe.pl/

Komentarze (0)
Czytaj także
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl