Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-11-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-11-13
Tauron i PGNiG porozumiały sie w sprawie elektrociepłowni w Stalowej Woli
Umowa z Abener Energia została rozwiązana w styczniu tego roku
Umowa z Abener Energia została rozwiązana w styczniu tego roku

Właściciel Elektrociepłowni Stalowa Wola Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ustaliły warunki dokończenia budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Koszt to ok. 400 mln zł. Blok ma zostać ukończony w 2019 roku.

Po zejściu z placu budowy hiszpańskiej spółki Abener Energia, odbyła się inwentaryzacja. Raport podsumowujący inwentaryzację ma być gotowy do połowy listopada 2016 r. Równocześnie prowadzone są prace konserwacyjne zapobiegające degradacji majątku.

Inwestycja będzie kontynuowana z wykorzystaniem wyspecjalizowanej firmy wspierającej koordynację przedsięwzięcia w formule EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management czyli Inżynieria, Zamówienia, Budowa, Konserwacja). Aktualnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na wybór takiej firmy. Przygotowano też dokumentację przetargową na wybór wykonawcy kanału wody chłodzącej.

"Dzięki wypracowanemu wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwo kompromisowi - mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia - oraz porozumieniu z bankami finansującymi, otwiera się możliwość dokończenia tego projektu w perspektywie kolejnych trzech lat. To również wymierny efekt realizacji postawionych w nowej strategii Tauron celów w obszarze kluczowych inwestycji Grupy."

Tauron, PGNiG, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank PKO S.A. i Elektrociepłownia Stalowa Wola zawarły już we wrześniu umowę standstill. Jest to umowa zawierana pomiędzy dłużnikiem a jego wierzycielami w przypadku, gdy dłużnik chce wszczęcia procesu restrukturyzacji. Po jej wejściu w życie, które zaplanowano na koniec października, umowa ta gwarantuje, że instytucje finansujące projekt powstrzymają się od postawienia udzielonych kredytów w stan natychmiastowej wymagalności oraz zaspokojenia swoich wierzytelności z ustanowionych zabezpieczeń.

"Projekt w Stalowej Woli był wcześniej szalenie zaniedbany - dodaje Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG. Starania o jego uratowanie kosztowały nas dużo pracy. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy doszliśmy do dobrego rozwiązania. Umowa standstill będzie obowiązywała do końca marca 2017 r. Zakładamy, że do tego czasu wynegocjujemy warunki restrukturyzacji finansowania projektu."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nowiny24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także