Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-04-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-04-11
Słubice i Frankfurt połączą sieci ciepłownicze
Słubice i Frankfurt wkrótce oprócz mostu połączy rura ciepłownicza.
Słubice i Frankfurt wkrótce oprócz mostu połączy rura ciepłownicza.

Słubice połączą swoją sieć ciepłowniczą z siecią Frankfurtu nad Odrą. Odpowiednią umowę podpisały ze sobą SEC Słubice oraz Stadtwerke Frankfurt.

Słubice i niemiecki Frankfurt nad Odrą stworzą transgraniczną sieć ciepłowniczą. Umowę w sprawie połączeni sieci ciepłowniczych obu miast podpisały Stadtwerke Frankfurt oraz SEC Słubice. - Podpisana 11 kwietnia umowa, będąca następstwem listu intencyjnego z sierpnia 2012 roku, reguluje zasady wzajemnych rozliczeń obu firm w perspektywie 15 lat. Roczny bilans sprzedaży strony określiły na 16 MWh. W połączenie systemów strona niemiecka zainwestuje 2,8 mln euro, zaś stronę polską jedynie 1,6 mln zł. Istotą umowy jest wykorzystanie mocnych stron każdego podmiotu dla osiągnięcia większej opłacalności produkcji ciepła w różnych porach roku, a tym samym stabilizacja cen dla końcowych odbiorców. W okresie letnim słubicki SEC będzie dostarczać ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, natomiast w miesiącach zimowych spółka niemiecka ogrzeje również Słubice – wyjaśniają władze Słubic. SEC Słubice latem dysponuje nadwyżkami energii, które będą mogły zasilić system po stronie niemieckiej. Zimą natomiast słubickie źródła ciepła są na granicy swoich możliwości. Dzięki połączeniu z Frankfurtem, ciepło z Niemiec trafi do mieszkańców Słubic.

Wraz z podpisaniem umowy zakończyły się potrzebne analizy prawne, ekonomiczne i techniczne. Teraz rozpocznie się projektowanie planowanego połączenia przez Odrę o starania o uzyskanie wszystkich pozwoleń wymaganych prawem polskim i niemieckim. - W ciągu roku planowane jest już uruchomienie budowy sieci łączącej oba systemy ciepłownicze na terenie miast i pod mostem granicznym. Na początku 2015 roku powinno już nimi popłynąć ciepło – zapewniają słubiccy samorządowcy. SEC zapewnia przy okazji podpisania umowy, że połączenie systemów nie spowoduje wzrostu cen ciepła. Zdaniem Mariusza Majkuta, prezesa SEC-u, inwestycja opłaci się obu stronom choć Niemcy wyłożą więcej pieniędzy. Połączenie systemów ciepłowniczych obu miast pozwoli obu stronom na zwiększenie potencjału technicznego, który z kolei pozwoli na podłączenie do sieci nowych odbiorców.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
slubice.pl/ oder-partnerschaft.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • asfs

    2013-04-12 07:15

    Bilans wygląda na wykonany z niezwykłą dokładnością :) Jak będą wyglądały rozliczenia? Czy spółki będą rozliczać się między sobą na zasadzie ciepło za ciepło? Czy odbiorców końcowych będą obowiązywały 2 taryfy?

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także