Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-10
Siedem organizacji za wsparciem ciepła z OZE
Czy ciepło z OZE doczeka się swojej ustawy?
Czy ciepło z OZE doczeka się swojej ustawy?

Siedem organizacji zrzeszających przedsiębiorców z branż związanych z energetyką cieplną przyjęło wspólne stanowisko w sprawie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, Stowarzyszenia Klaster 3x20, Polska Korporacja Techniki SGGiK, Polska Izba Biomasy i Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej przemówiły jednym głosem.

Wspomniane stowarzyszenia z zadowoleniem przyjęły sam fakt, że kwestia odnawialnych źródeł energii zostanie na nowo unormowana. Wskazują jednak na poważną ich zdaniem wadę projektu ustawy. Jest nim nieuwzględnienie wytwarzania w oparciu o OZE ciepła. - Naszym zdaniem, pomimo braku zapisów dotyczących wytwarzania ciepła w oparciu o OZE w źródłach rozproszonych, zaproponowany projekt można nazwać bardzo odważnym czy wręcz rewolucyjnym, jeśli chodzi o rozwój wytwarzania energii elektrycznej w rozproszonych OZE. W tej sytuacji, aby nie opóźniać procesu legislacyjnego partnerskie organizacje – sygnatariusze tego stanowiska zadeklarowali, że w przyszłym roku wystąpią z inicjatywą stworzenia w Polsce wzorem np. Niemiec, Szwecji czy Szwajcarii osobnej regulacji prawnej dotyczącej tylko wytwarzania ciepła i chłodu w odnawialnych źródłach energii – czytamy we wspólnym oświadczeniu organizacji. Dodatkowo w swoim stanowisku „Siódemka" przypomina, że zużycie ciepła i chłodu w stanowi w Polsce najwyższy udział w bilansie zużycia energii pierwotnej i wynosi około 40%.

„Siódemka" popiera uchwalenie ustawy o OZE mimo braków, które ona wskazuje. Jej zdaniem projekt ustawy jest zgodny z wytycznymi dyrektywy unijnej 2009/28/WE. Dodatkowo projektowana ustawa jest lepsza niż brak jakichkolwiek nowych regulacji w kwestii OZE. - Proponowane w projekcie Ustawy zapisy, mogą pozwolić po raz pierwszy w historii wesprzeć rozwój produkcji energii elektrycznej oraz skutecznie zainicjować rozwój rynku prosumenckiego i umożliwić tworzenie kluczowych elementów inteligentnych sieci, oraz w krótkiej perspektywie czasu, stworzyć realne uzupełnienie deficytu energii wynikającego z wyłączania przestarzałych bloków energetycznych i dekapitalizacji sieci przesyłowych – oświadcza „Siódemka" w swoim stanowisku. Dodatkowo Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej w swoim odrębnym stanowisku proponuje aby do 2016 roku wprowadzić obniżone do 8% stawki VAT na zakup wszystkich mikroinstalacji (kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę, systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrobiogazowni), gdzie przeciętny inwestor-prosument nie jest płatnikiem podatku VAT.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
zpfeo.org.pl/ spiug.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także