Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-18
Sieć ciepłownicza zasilana Słońcem
Energia słoneczna może zasilać sieć ciepłowniczą.
Energia słoneczna może zasilać sieć ciepłowniczą.

Ciepło sieciowe kojarzy się nam przede wszystkim z siecią rur ciągnących się od ciepłowni i elektrociepłowni. Tymczasem na popularności w Europie zyskuje ciepło sieciowe zasilane energią ze Słońca.

W Polsce farmy solarne dopiero się rozwijają. Wykorzystywane są już instalacje zapewniające prywatnym domom ciepło ze Słońca. Nie ma jednak u nas instalacji solarnej, która zasilałaby sieć ciepłowniczą. Tymczasem Unia Europejska wspiera rozwój tego typu instalacji w ramach programu SDH Plus. Wykorzystanie energii słonecznej do zapewnienia ciepła sieciowego jest rozwijane już od ponad 20 lat. Takie projekty pojawiły się w Skandynawii, a także u naszych zachodnich sąsiadów. Słoneczne systemy ciepłownicze (ang. solar district heating - SDH) są to wielkoskalowe instalacje kolektorów słonecznych dostarczające odnawialne, czyste ciepło przez sieć ciepłowniczą do odbiorców indywidualnych i przemysłowych. Instalacja działa w sposób podobny do kolektorów montowanych na dachach domów by zapewnić ciepłą wodę. W projektach SDH skala wykorzystanie energii słonecznej jest oczywiście dużo większa.

Tego typu projekty najpopularniejsze są w Danii, Szwecji, Niemczech i Austrii. W wykorzystaniu technologii SDH przoduje jednak Dania. Na 10 największych w Europie instalacji SDH połowa znajduje się w tym właśnie kraju. Obecnie największy jest słoneczny system ciepłowniczy w Braedstrup (ok. 40 km od miasta Aarhus). Tamtejsza farma solarna posiada kolektory słoneczne o łącznej powierzchni 18 600 m2. Pozwala to na wyprodukowanie 500 MWh energii cieplnej rocznie. Zaspokaja to zapotrzebowanie gminy na ciepło w 20 proc. Drugim co do wielkości systemem jest również duński Marstal. Tamtejsza farma ma kolektory o łącznej powierzchni 18 365 m2.

Ciepło z kolektorów w Braedstrup podgrzewa wodę do temperatury 65 st. Celsjusza. Ciepła woda trafia do specjalnych zbiorników. Zainstalowane pompy ciepła podgrzewają ją dodatkowo do ok. 80 st. C. Następnie trafia ona do sieci ciepłowniczej. Farma może produkować także prąd. Dysponuje ona mocą elektryczną na poziomie 10 MW.

Jeśli system w Braedstrup spełni pokładane w nim nadzieje, zostanie on rozbudowany. W planach jest rozbudowanie powierzchni kolektorów do 50000 m2. Farma zaspokoiłaby wtedy zapotrzebowanie gminy na ciepło w 50 proc.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
solar-district-heating.eu/solarge.org/ estif.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • olgiert

    2013-08-25 12:08

    Super sprawa. Ale ja w domku jednorodzinnym mam ogrzewanie miejskie i chce założyć solary, ale w Polsce są same przeszkody. Niby mówi się o ekologi , a ograniczają dotacje na solary osobom, które maja źródło ciepła z węzła miejskiego i trzeba płacić im ogromne pieniądze co miesiąc. Co to za komfort i oszczędność mieszkania w domku jednorodzinnym skoro nie ma dotacji na energię ekologiczną .

    08/26/2013 10:18:00 Komentarz edytowany przez moderatora (Literówka, stylistyka, formatowanie)
Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także