Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-05
Shell chce inwestować w gaz łupkowy w Polsce
Shell chce inwestować w gaz łupkowy w Polsce
Shell chce inwestować w gaz łupkowy w Polsce
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” światowy gigant firma Shell chce zarabiać na gazie łupkowego w Polsce. Pomóc w tym może PGNiG lub Orlen.

Partnerstwo z którąś z polskich spółek to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Shell informuje, że analizowane są różne warianty wejścia na nasz rynek, w tym również własne pozyskiwanie koncesji i prowadzenie prac geologicznych.

Paweł Żuk, prezes Shell Polska, powiedział „Dziennikowi Gazeta Prawna” (DGP), że koncern bada dostępne w Ministerstwie Środowiska koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego. Wiadomym natomiast jest, że najbardziej atrakcyjne koncesje zostały już dawno zajęte.

Shell skłonny jest do kooperacji z firmą, która takie koncesje już ma. Paweł Żuk twierdzi, że współpraca przy prowadzeniu prac koncesyjnych jest ekonomicznie uzasadniona. – Poszukiwania gazu łupkowego są bardzo kosztowne – dodaje.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że Shell jest jednym z możliwych partnerów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Polska spółka już od jakiegoś czasu bada oferty współpracy, jakie otrzymała od zagranicznych. PGNiG oferuje część swoich koncesji łupkowych w zamian za umożliwienie poszukiwania konwencjonalnego gazu ziemnego za granicą, m.in. na Morzu Północnym. Pomimo tego, że Shell oficjalnie nie mówi o rozmowach z PGNiG, to Paweł Żuk powiedział, że nie wyklucza wariantu: koncesja za dostęp do złóż.

W ciągu kilku najbliższych tygodni PGNiG ma skończyć rozpatrywanie ofert. Z ustaleń DGP wynika, że propozycje przedstawione przez zagraniczne firmy nie są satysfakcjonujące dla polskiej spółki. Osoba mająca dostęp do ofert przyznaje, że koncerny nie zaoferowały dostępu do swoich najbardziej interesujących złóż.

Dlatego PGNiG ma zamiar zwrócić się do innych zagranicznych koncernów, by składały propozycje.

– Będziemy zapraszali kolejne firmy. Zainteresowanie naszymi koncesjami jest bardzo duże – informuje Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG.

Współpracą z Shellem może być zainteresowany PKN Orlen. Shell szuka już gazu łupkowego w Szwecji. Orlen, który coraz mocniej interesuje się na rynku gazu niekonwencjonalnego, zamierza ubiegać się o koncesje na Ukrainie. Wiesław Prugar, prezes spółki Orlen Upstream, wielokrotnie podkreślał, że koncern chce pozyskać partnera z doświadczeniem w eksploatacji gazu niekonwencjonalnego.

Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce posiadają już najwięksi światowi gracze: Chevron, ExxonMobil, ConocoPhillips oraz Marathon. Jak się dowiedzieliśmy, do tego grona – przynajmniej w najbliższym czasie – nie dołączą inne wielkie koncerny, BP i Statoil, który wszedł w joint venture z amerykańską spółką Chesapeake na złożu Marcellus, jednym z najbardziej zasobnych w shale gas obszarów Stanów Zjednoczonych.


(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także