
20 lutego Senat zaproponował dwie poprawki do ustawy dotyczącej wsparcia dla wytwarzania energii w instalacjach wysokosprawnej kogeneracji, produkujących jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Kiedy wejdzie w życie, ustawa będzie obowiązywać do 2018 roku. Na razie jednak z powrotem wróci do sejmu.
Pierwsza poprawka ma jedynie charakter redakcyjny, natomiast druga zmienia jeden ze składników do wyliczania tzw. opłaty zastępczej, dzięki czemu będzie ona niższa.
Działający do tej pory system wsparcia dla instalacji kogeneracyjnych na gaz lub węgiel albo o mocy poniżej 1 MW wygasł z końcem 2012 roku. Rząd zaproponował nowelizację Prawa energetycznego, przedłużającą system wsparcia na kolejne lata, jednak przez cały rok 2013 oczekiwano na potwierdzenie zgodności na tego typu zaangażowanie państwa w rynek energetyczny z przepisami UE. Ostatecznie Komisja Europejska postanowiła przyjrzeć całemu działającemu od 2007 roku systemowi, a nie tylko ostatniemu projektowi ustawy.
Na mocy obowiązującego do tej pory w Polsce prawa, firmy obracające energią muszą legitymować się świadectwami pochodzenia (certyfikatami) pewnej części swojego obrotu z wysokosprawnej kogeneracji. Takie certyfikaty kupuje się od wytwórców lub na rynku i to one stanowią pomoc publiczną dla danego sposobu wytwarzania energii. Firmy, które nie posiadają odpowiedniej liczby certyfikatów płacą tzw. opłatę zastępczą.
Kontrowersje dotyczą wsparcia instalacji na węgiel i gaz. Metan z pokładów węgla i biogaz mają już zagwarantowane wsparcie do końca 2018 r. na mocy innych przepisów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-