Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-01-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-01-30
Rynki energii w UE potrzebują zmian
Wiele zaproponowanych rozwiązań nie jest nowych
Wiele zaproponowanych rozwiązań nie jest nowych

Eksperci biorący udział w debacie "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej" stwierdzili, że potrzebne są zmiany rynków energii w UE, które będą sprzyjać budowie nowych źródeł energii. Jako przykłady wymienili m.in. wprowadzenie kontraktów różnicowych oraz wynagradzania za dyspozycyjność, a nie produkcję.

Wiele rozwiązań zaproponowanych przez uczestników debaty nie było nowych. UE zrezygnowała z nich jednak, tworząc jednolity rynek energii. "Na świecie - mówi prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej - od lat płaciło się oddzielnie za energię i za gotowość jej produkcji. W Polsce skopiowaliśmy unijny rynek energii bez płatności za gotowość. Podkreślił, że np. Hiszpania wprowadziła dodatkowego dwie płatności - za gotowość i za nowe inwestycje, nie pytając o zdanie Komisji Europejskiej."

Prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jest zdania, że aby przywrócić stare przepisy należy wejść w koalicję z krajami, które mają ten sam problem z rentownością inwestycji co Polska (takimi jak Hiszpania czy Wielka Brytania) i wspólnie wywierać nacisk na Brukselę.

Dr Filip Elżanowski z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego wraz z wiceministrem skarbu Pawłem Tamborskim uważają, że trzeba być najpierw pewnym, że mechanizmy te są zgodne z prawem UE i mieć zgodę KE. Dr Elżanowski przywołał kazus Hiszpanii, która samodzielnie wdrożyła pewne rozwiązania i teraz ma problemy. Poza tym zaznaczono, że Bruksela widzi konieczność wprowadzenia zmian.

"Chodzi o sposób, w jaki płacić za to bezpieczeństwo - mówi Piotr Łuba z PwC. W Polsce brakuje mocy w sytuacjach szczytowych - a to kilka godzin miesięcznie, czy kilkadziesiąt rocznie. Potrzebny jest system rynkowy, który finansuje te moce." Prezes PGE Marek Woszczyk dodał, że przepisy te zwiększyłyby przewidywalność biznesu w energetyce, a to zawsze jest korzystne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
nettg.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także