
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program „Kawka". W jego ramach przeznaczy 400 mln zł na poprawę jakości powietrza. Dodatkowe pieniądze wyłożą wojewódzkie oddziały Funduszu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił program wsparcia działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w miastach. Jest to związane ze spełnieniem wymogów stawianych przez dyrektywę 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE). Fundusz wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza w miastach wynika głównie z tzw. niskiej emisji. Pieniądze mają wspierać przede wszystkim walkę z tym zjawiskiem. Ma temu pomóc uruchomiony właśnie Program Priorytetowy „KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii".
W puli programu znajduje się 400 mln zł, które NFOŚiGW przekaże do dyspozycji wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej. - Środki, które można pozyskać to konkretna pomoc finansowa dla samorządów i obywateli. Pomoc, która z jednej strony wesprze władze lokalne w tworzeniu programów ograniczania niskiej emisji. Z drugiej strony w ramach KAWKI mieszkańcy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe, m.in. na wymianę przestarzałych pieców do ogrzewania - wyjaśniał Marcin Korolec, Minister Środowiska. Otrzymane w ramach programu pieniądze należy spożytkować do końca 2018 r.
NFOŚiGW, razem z wojewódzkimi funduszami, będzie współfinansował programy ochrony powietrza w strefach, w których przekroczone zostały limity zanieczyszczenia powietrza. Chodzi tu przede wszystkim o limity pyłu PM2,5, pyłu PM10 i benzo(a)piranu. - Tam, gdzie takie stężenia są przekroczone, tworzone będą programy naprawcze, mające zapobiegać tym zanieczyszczeniom, a dzięki inwestycjom zmniejszać się będzie szkodliwa niska emisja – wyjaśniała Małgorzata Skucha, Prezes Zarządu NFOŚiGW. Kwota dofinansowania będzie mogła stanowić do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym do 45 proc. kosztów przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. Wsparcie jest jednak przeznaczone tylko dla miast mających więcej niż 10 tys. mieszkańców i dla miejscowości uzdrowiskowych.
Samorządy i mieszkańcy będą mogli starać się o wsparcie takich inwestycji, które będą ograniczać niską emisję, podnosić efektywność energetyczną czy też wykorzystywać wysokosprawną kogenerację bądź odnawialne źródła energii. W szczególności na dofinansowanie mogą liczyć:
- likwidacja lokalnych źródeł ciepła, tj.: indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła spełniające wymagania emisyjne określone przez właściwy organ.
- w przypadku likwidacji palenisk indywidualnych zakres przedsięwzięcia może m.in. obejmować wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u. lub instalacji gazowej;
- rozbudowa sieci ciepłowniczej w celu podłączenia istniejących obiektów (ogrzewanych ze źródeł lokalnych przy wykorzystywaniu paliwa stałego) do centralnego źródła ciepła wraz z podłączeniem obiektu do sieci;
- zastosowanie kolektorów słonecznych celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym;
- termomodernizacja budynków wielorodzinnych, zgodnie z zakresem wynikającym z wykonanego audytu energetycznego, wyłącznie jako element towarzyszący przebudowie lub likwidacji lokalnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-