
Władze Białegostoku postanowiły rozpocząć proces sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Miasto chce sprzedać wszystkie udziały w spółce.
Prezydent Białegostoku zdecydował o rozpoczęci procesu sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Na przełomie września i października mają się ukazać oficjalne ogłoszenia o zaproszeniu do negocjacji, skierowane do przyszłych nabywców. Potencjalni inwestorzy będą mogli nabyć 85 proc. udziałów w MPEC Białystok. Pozostałe 15 proc. akcji trafi do pracowników spółki. Obecnie uprawnionych jest do tego 628 osób. - Władze miasta oczekują od nowego właściciela przeprowadzenia działań, które pozwolą spółce na rozwój, racjonalizację kosztów działalności oraz inwestycje dostosowujące przedsiębiorstwo do wymogów ochrony środowiska. Na ostateczną decyzję o zawarciu umowy z potencjalnym inwestorem wpływ będą miały dwa kryteria: zaproponowana cena za udziały oraz zakres i wartość inwestycji, które zrealizuje w przedsiębiorstwie nowy właściciel – czytamy w komunikacie białostockiego magistratu.
Przypomnijmy. Prezydent miasta chce sprzedać MPEC licząc przy tym na 200-300 mln zł zysku. - Dochody uzyskane ze sprzedaży MPEC pozwolą na realizację kolejnych, prorozwojowych przedsięwzięć w naszym mieście, których korzyści odczują białostoczanie. Aby w przyszłości pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej i zrealizować potrzebne inwestycje, niezbędne jest bowiem zapewnienie wkładu własnego – wyjaśnia magistrat. Władze miasta mają nadzieję, że zakończą prywatyzację do końca 2013 r i w kolejny 2014 rok spółka wejdzie już z nowym właścicielem. Planom prezydent sprzeciwiają się związki zawodowe i opozycyjni radni miasta. Referendum lokalne w kwestii prywatyzacji MPEC-u ze względu na zbyt niską frekwencję było jednak nieważne.
Białostocka spółka ciepłownicza jest najbardziej dochodową spółką komunalną miasta. W 2011 roku firma miała 4 mln zł zysku. Dane za 2012 rok nie zostały upublicznione. Spółka jest właścicielem 1488 węzłów cieplnych, 221 km wodnych sieci ciepłowniczych oraz 6,7 km sieci parowych. Obejmuje to rurociągi na terenie Białegostoku oraz miejscowości Kleosin. Ciepło dla tej sieci zapewniają Elektrociepłownia Białystok (ok. 75 proc. potrzebnej energii) oraz Ciepłownia Zachód (25 proc. potrzebnej energii).
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bialystok.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
-