
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) przeprowadził na zamówienie Krakowskiego Alarmu Smogowego badania, z których wynika, że rozpalanie domowych palenisk tzw. metodą „od góry" nie poprawia czystości spalin.
Górne spalanie prezentowane jest często jako prosta i tania metoda, której upowszechnienie miałoby sprzyjać uporaniu się z problemem smogu w Polsce – przy zachowaniu w eksploatacji stosunkowo prymitywnych kotłów z ręcznym zasypem paliwa.
Tymczasem w części prób przeprowadzonych przez IChPW ich mierzone wartości były wyższe niż przy metodzie tradycyjnej, w części niższe, w niektórych – porównywalne. W żadnej próbie nie udało się natomiast zbliżyć do kryteriów dla emisji urządzeń klasy 5 lub spełniających unijne standardy tzw. Ekoprojektu, a także do znacznie mniej rygorystycznych norm klasy 4 i 3.
W badaniach przeprowadzono testy energetyczno-emisyjne spalania próbek węgla kamiennego (sort orzech i miał) oraz drewna kawałkowego. Paliwa tego używano w kotłach centralnego ogrzewania typu KSW Plus, Moderator, Ski, kotle szybowym typu Generator (przeznaczonym wyłącznie do tej metody) oraz tradycyjnym piecu - "kozie".
Eksperci stwierdzili także, że występowanie dodatkowych zagrożeń związanych z rozpalaniem od góry. Wobec bardzo wysokiej temperatury osiąganej krótko po rozpaleniu zwiększa się m.in. obciążenie komory spalania. W niedostosowanych do tego urządzeniach może to oznaczać ryzyka wybuchu kotła, zaczadzenia użytkownika czy szybszego zużycia. Specjaliści podkreślili, że metodę tę można stosować wyłącznie, gdy zezwala na to instrukcja konkretnego urządzenia.
„Z naszego punktu widzenia - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego - metoda górnego spalania okazuje się więc trochę tematem zastępczym, który pozwala samorządom na ucieczkę przed trudniejszymi, ale skutecznymi działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, jakim jest eliminacja kotłów pozaklasowych i wymiana na źródła, które nie zanieczyszczają. I nie chodzi tylko o kotły piątej klasy, ale też ciepło sieciowe czy gaz."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy opłaca się montować pompę ciepła w starym domu?
Masz stary dom, ale chcesz ogrzewać go w sposób bardziej ekologiczny i oszczędny? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w pompę ciepła?...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-