Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-10-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-10-31
Rozbudowa sieci ciepłowniczych uratuje kopalnie?
Paweł Szałamacha jest typowany jako nowy minister gospodarki
Paweł Szałamacha jest typowany jako nowy minister gospodarki

Paweł Szałamacha, który w ocenie mediów ma duże szansę na objęcie resortu gospodarki, stwierdził, że ma przygotowany program odbudowy popytu na krajowy węgiel. Polegać ma on na modernizacji i rozbudowie sieci ciepłowniczych w Polsce.

"Uważamy - mówi Szałamacha - że rozwiązaniem części problemów związanych z jakością powietrza w kraju może polegać na tym, że rozproszone źródła, czyli te wszystkie drobne piece, w których ludzie często palą "wszystkim", zastaną zastąpione przez municypalne ciepło sieciowe, czy to przez ciepłownie miejskie, czy przez ciepłownie w ramach spółek energetycznych. To odbuduje popyt na węgiel kamienny i pomoże podźwignąć tę drugą stronę rachunku strat i zysków w kopalniach, czyli wpływy."

Powstaje jednak wątpliwość, czy polski węgiel będzie efektywny kosztowo w stosunku do węgla importowanego z innych państw. Jak ocenia dr Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego, "w tej chwili z uwagi na pewne koszty socjalne pewne nieefektywności w działaniu kopalń - te koszty są na tyle wysokie, że polski węgiel jest nieopłacalny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że restrukturyzacja tego sektora jest potrzebna i będzie musiała być przeprowadzona to tutaj jest pewno światełko nadziei w tunelu".

Z kolei dr Maciej Sokołowski ekspert do spraw energetyki z Instytutu Analiza, Badań i Certyfikacji obawia się, że ta propozycja jest niezgodna z prawem unijnym: "Możemy sobie wyobrazić oczywiście jakieś rozwiązanie natury prawnej, które będzie eliminowało węgiel z innych obszarów ale może być to w sprzeczności z prawem unijnym, z zasadami konkurencji na wspólnym rynku Unii Europejskiej."

Sokołowski ocenia jednak pozytywnie sam pomysł rozbudowy sieci ciepłowniczych: "Dzięki temu możemy zarządzać tym ciepłem centralnie i prowadzić różnego rodzaju inwestycje. Modernizacja takich obiektów [bloków elektro- energetyczny - MK] jest dużo łatwiejsza niż modernizacja, zamiana tysięcy pieców rozproszonych, w których pali się odpadami. To jest koncepcja nowoczesnego ciepłownictwa."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
polskieradio.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także