
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie opublikowała raport o sytuacji polskiej branży ciepłowniczej. Skupia się on na wynikach jakie przedsiębiorstwa ciepłownicze osiągnęły w zeszłym roku.
Badania przeprowadzone przez IGCP objęły 166 przedsiębiorstw ciepłowniczych w całym kraju. „Ważną cechą zbadanej grupy jest fakt, iż są to przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją ciepła, pochodzącego zarówno ze źródeł własnych jak również zakupionego od dostawców zewnętrznych, a co za tym idzie sprzedażą ciepła do odbiorców końcowych" wyjaśniają autorzy raportu. Większość PEC-ów, no aż 77,7 proc., posiada własne źródła ciepła. Z obcych źródeł energię czerpie 19,3 proc. z nich, a z własnych i obcych 3 proc.
Raport zwraca uwagę na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw ciepłowniczych. Średni wskaźnik wzrostu cen ciepła wyniósł w zeszłym roku ok. 6,01 proc. Najwyższe średnie wzrosty cen zanotował oddział terenowy Urzędu Regulacji Energetyki w Lublinie (8,14 proc.), a najniższy oddział terenowy URE w Katowicach (4,75 proc.). Jednocześnie raport wskazuje, że średni czas zatwierdzenia taryfy ciepłowniczej był niepokojąco długi i wyniósł 83 dni. W czasie badania sprawdzono też średnie ceny elementów objętych taryfami. W raporcie możemy przeczytać iż:
Poszczególne elementy taryfowe, dla celów badawczych uśrednione dla grupy taryfowej stanowiącej największy udział w działalności przedsiębiorstwa, przedstawiają się następująco:
- Miesięczna średnia cena netto za moc zamówioną wyniosła 6 338,58 zł/MW/m-c,
- Średnia cena netto ciepła wyniosła – 27,80 zł/GJ,
- Średnia miesięczna opłata stała netto za usługi przesyłowe wyniosła – 2 353,43 zł/MW/m-c,
- Średnia opłata zmienna netto za usługi przesyłowe wyniosła – 10,73 zł/GJ,
- Średnia cena za nośnik netto wyniosła – 14,83 zł/m3.
Wyniki finansowe badanych PEC-ów również zaniepokoiły IGCP. Na całości swojej działalności stratę bilansową za zeszły rok odnotowało 10 proc. przedsiębiorstw. Działalność związana z zaopatrzeniem w ciepło zakończyła się stratą już dla 44 proc. firm ciepłowniczych. Stratę na sprzedaży energii i usług zanotowało natomiast 33 proc. przedsiębiorstw.
IGCP zaniepokojone jest również innymi rzeczami. Przedsiębiorstwa ciepłownicze są zobowiązane do posiadania planu zaopatrzenia w energię. W roku 2011 posiadanie takiego dokumentu zadeklarowała tylko połowa badanych PEC-ów. Ustawa o prawie energetycznym nakłada na zakłady ciepłownicze obowiązek posiadania planu rozwoju firmy. Mimo tego 15 proc. przebadanych spółek nie opracowało takiego planu.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronie internetowej IGCP.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- igcp.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
W KPO 3,5 mld euro na renowację budynków. „Konieczne przyspieszenie przed...
– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy...
-
-
-
-