
W państwach, które wstąpiły do Uni Europejskiej po 2000 roku produkcja ciepła zmniejszyła się o 38% - mówi raport Komisji Europejskiej pt. „Energy Consumption and Energy Efficiency Trends in the EU-28 2000-2014". To efekt promowania ciepła sieciowego we wspólnocie. W tym samym okresie w starych krajach Unii całkowita ilość energii wyprodukowanej przez ciepłownie wzrosła o 27,5%.
Generalnie w krajach Unii Europejskiej ilość wytworzonej w ciepłowniach energii spadła w okresie 2000-2014 o 5,6%. W 2014 roku w państwach UE-28 sektor ciepłowniczy dostarczył łącznie 16 Mtoe (milionów ton oleju ekwiwalentnego) energii, z czego 10,7 Mtoe wytworzono w krajach UE-15, a w państwach, które do Unii przystąpiły w XXI w. było to 5,3 Mtoe.
Na te roznieżne tendencje ma wpływ wiele czynników, poczynając od warunków klimatycznych. Duże znaczenie miało jednak również stosowanie coraz bardziej wydajnych technologii (np. wysokosprawnej kogeneracji) w ciepłowniach krajów UE-13 oraz propagowanie przez Komisję Europejską ogrzewania sieciowego jako rozwiązania konkurencyjnego dla systemów grzewczych w krajach starej Unii.
Zastosowanie na szerszą skalę systemów ciepłowniczych pozwoliłoby na ograniczenie kosztownego importu energii, a więc zwiększyłoby bezpieczeństwo dostaw. Z drugiej strony – zaznacza Komisja - istnienie sieci ciepłowniczych przyczynia się do zwiększenia elastyczności popytu na energię i generuje oszczędności dla konsumenta ze względu na niski koszt krańcowy ciepła. W wielu przypadkach sprzyja też wykorzystaniu lokalnych źródeł lub nośników energii odnawialnej (biomasa, geotermia, odpady), które nie mogą być spożytkowane indywidualnie.
Krajem, który dostarcza mieszkańcom najwięcej ciepła za pośrednictwem sieci ciepłowniczych w Unii są Niemcy (całkowite dostawy energii z tego źródła wyniosły w 2014 roku 2864 ktoe). Zaraz za Niemcami plasuje się Polska (2403 ktoe) oraz Wielka Brytania (1625 ktoe).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-