Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-09-26   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-09-26
Rafako i Ensol chcą sprzedawać ciepłowniom technologię magazynowania ciepła
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Rafako oraz Ensol, które współpracują z konsultantem naukowym ICEB (Instytut Certyfikacji Emisji Budynków), zaoferowały polskim ciepłowniom nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z bezemisyjnych OZE (kolektory słoneczne) oraz systemów pomp ciepła w połączeniu z kogeneracją. Rafako podkreśla, że jego zakup jego technologii ma duże szanse na uzyskanie dofinansowania z krajowych środków wspierających projekty związane z ochroną środowiska, na przykład z NFOŚiGW.

"Liczymy na duże zainteresowanie właścicieli i zarządców przedsiębiorstw energetyki cieplnej pracujących na potrzeby ciepła systemowego oraz zakładów przemysłowych - mówi Jakub Sitek z Rafako. Oferowana technologia wpisuje się w obowiązujący program zwiększenia udziału OZE w polskim systemie cieplno-energetycznym oraz wpływa na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez redukcję spalania paliw stałych przy zachowaniu wielkości produkcji ciepła na tym samym poziomie."

Oferowane systemy pozwalają na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (CO2, SO2, NOx­, pył­y zawieszone oraz WWA) nawet do 50%, w stosunku do obecnie emitowanych ilości. Ciepło, generowane w termicznych kolektorach słonecznych oraz pompach ciepła, jest magazynowane w wielkopojemnościowych, zaizolowanych (naziemnych lub podziemnych) wodnych zasobnikach ciepła - stanowiących magazyn ciepła.

Jest to technologia zaprojektowana z myślą o polskim odbiorcy. "Parametry polskich sieci ciepłowniczych - czytamy w oficjalnym komunikacie Rafako - (temperatura zasilania i powrotu wody c.o.) odbiegają w tym zakresie od systemów ciepłowniczych innych krajów, (np. Dania, Szwecja). Rozwiązania projektowe Rafako-Ensol-ICEB pozwalają dostosować parametry techniczne oferowanych rozwiązań skojarzonych (tzw.multisystemów energetycznych) z wykorzystaniem OZE do parametrów sieci pracujących w polskim sektorze ciepła systemowego."

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Ensol jest producentem kolektorów słonecznych od 2006 roku. Firma jest jednym z wiodących producentów w branży techniki solarnej w Polsce i Europie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
money.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :