
Urząd Regulacji Energetyki ogłosił przetarg na wybór przedsięwzięć, które otrzymają tzw. białe certyfikaty. W puli znalazły się certyfikaty o wartości 550 tys. toe.
Urząd Regulacji Energetyki chce zachęcić przedsiębiorców z branży energetycznej do działań poprawiających efektywność energetyczną. Mają temu między innymi służyć świadectwa efektywności energetycznej zwane „białymi certyfikatami". Prezes URE właśnie ogłosił przetarg na przyznanie takich certyfikatów. - Celem przyjętej dla systemu białych certyfikatów formuły przetargowej jest stymulowanie zachowań energooszczędnych w drodze wyboru projektów przewidujących rozwiązania najbardziej efektywne, tj. takie, które pozwalają uzyskać największą oszczędność energii przy najniższym poziomie wsparcia bezpośredniego – wyjaśnia URE w swoim komunikacie. W puli znalazły się certyfikaty o łącznej wartości 550 tys. toe. Jednostka „toe" jest to tzw. tona oleju ekwiwalentnego. Jest ona równoważnikiem tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 41 868 kJ/kg.
W ogłoszeniu opublikowanym przez Prezesa URE można przeczytać, że do przetargu można zgłaszać działania zmierzające do:
- zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych;
- zwiększenia oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych;
- zmniejszenia strat energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego w przesyle lub dystrybucji.
Dla pierwszej z wymienionych kategorii działań przewidziano do wydania białe certyfikaty o wartości 440 tys. toe. W przypadku dwóch pozostałych grup przedsięwzięć przeznaczone jest po 55 tys. toe. Projekty poprawiające efektywność energetyczną można zgłaszać do URE do 30 stycznia.
Przypomnijmy, że białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej, są w zamierzeniu mechanizmem, który ma zachęcać i jednocześnie przymuszać do zwiększania efektywności energetycznej. Certyfikat taki można otrzymać za wykonane już działanie „proefektywnościowe" bądź takie, które dopiero jest planowane.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ure.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Czy można ograniczyć emisję CO2?
Wielkość emisji CO 2 z elektrowni wynika ze sprawności przetwarzania energii chemicznej węgla w energię elektryczną. W związku z powyższym...
-
-
-
-
-