Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-12-04 | Ostatnia aktualizacja: 2009-12-04
Przestarzałe bloki "idą w odstawkę"

Przestarzałe bloki "idą w odstawkę"
Do pierwszych wyłączeń doszło w elektrowniach Siersza i Łagisza należących do Południowego Koncernu Energetycznego w grupie Tauron. – Nie oznacza to spadku naszych mocy, bo uruchomiliśmy nową elektrownię Łagisza – uspokaja Paweł Gniadek z Tauron Polska Energia. Wycofanie jednostek wytwórczych nie powinno wpłynąć negatywnie na pracę krajowego systemu elektroenergetycznego, ale pod warunkiem nowych inwestycji – mówi Stefania Kasprzyk, prezes zarządu PSE Operator.
W najbliższym czasie przetarg zamierza ogłosić Enea. W grudniu ogłosimy przetarg na generalnego wykonawcę bloku 1000 MW w elektrowni Kozienice mówi Paweł Oboda, rzecznik Enei
Grupa PGE do 2012 roku przeprowadzi znaczący program inwestycyjny. Wartość nakładów wyniesie ponad 38,9 mld zł. Planowana jest budowa i modernizacja konwencjonalnych mocy wytwórczych i inwestycje w nowe technologie. Ponad 20% tych środków zostanie przeznaczone na rozwój projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii.
W fazie realizacji jest budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Bełchatów (PGE), którego oddanie do eksploatacji przewidywane jest na 2011 r. Moc brutto bloku wyniesie 858 MW, a sprawność planowana jest na poziomie powyżej 41% (średnia dla bloków w El. Bełchatów to 39%). Realizacja tej inwestycji ma na celu zwiększenie mocy osiąganej w El. Bełchatów oraz zastąpienie bloków 1 i 2, które zostaną wyłączone z eksploatacji po roku 2015. Planuje się także, że nowy blok w Bełchatowie będzie wyposażony w instalację służącą do wychwytywania dwutlenku węgla CCS (Carbon Capture and Storage) - obniżenie emisji CO2 o ok. 1,8 mln ton rocznie. W elektrowniach Opole, Turów i Lublin przygotowane są inwestycje w nowe moce wytwórcze. W fazie przygotowania jest projekt budowy bloków 5 i 6 w El. Opole o mocy 800 – 900 MW. Zgodnie z planami w roku 2016 oddany ma być blok 11 o mocy ok. 460 MW w Elektrowni Turów, a w latach 2016 – 2018 planowane jest zakończenie budowy Elektrowni Lublin o mocy ok. 2 x 800 MW.
W El. Turów ma zostać zlikwidowany blok o mocy 206 MW (ok 10% mocy elektrowni). Później będą tam zamykane kolejne bloki. W ciągu kilku lat ponad 20 %. mocy straci też Dolna Odra, inna elektrownia PGE.
Skala wyłączeń w najbliższych latach może być jednak większa. Nie ma pewności, że producenci dotrzymają terminów zadeklarowanych inwestycji. Należy brać również uwagę na ryzyko związane z zaostrzaniem przepisów o ochronie środowiska. Dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego jest wysoka awaryjność starych elektrowni. W latach 2004–2008 postoje elektrowni z powodu awarii wzrosły z 3 do 10 %. czasu pracy w roku.
Do końca 2015 roku powstaną nowe elektrownie o mocy 1300 MW, a wyłączone będą bloki o mocy co najmniej 1400 MW. Eksperci wypowiadają się sceptycznie co do zastąpienia starych bloków nowymi jednostkami w odpowiednim czasie o takiej samej mocy. Do tego czasu moce elektrowni w Polsce spadną aż o 3–4 proc.
W Polsce około 44% wszystkich bloków ma więcej niż 30 lat.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl, pgesa.pl, forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-