
W należącej do PGNiG Termika Elektrociepłowni Żerań w czwartek po południu doszło do wybuchu pożaru. Ogień pojawił się galerii nawęglania. Rannych zostało dwóch pracowników zakładu. Sama elektrociepłownia została natomiast wyłączona.
W czwartek szóstego września ok. godziny 16:30 w galerii nawęglania EC Żerań wybuchł pożar. W wyniku pojawienia się tam ognia dwie osoby zostały ranne, a 10 ewakuowano. Jeden z poszkodowanych, w stanie ciężkim trafił do szpitala. Ogień ugaszono ok. godz. 19 tego samego dnia. Przez pewien czas zakład pracował na minimalnym stopniu obciążenia – jeden kocioł i jedna turbina. Ostatecznie zdecydowano wyłączeniu kotłów węglowych elektrociepłowni.
W wyniku wypadku w EC Żerań, Termika postanowiła, że produkcję energii przejmą pozostałe stołeczne elektrociepłownie należące do koncernu. Żerań został wyłączony w piątek wieczorem. Przedtem do uruchomienia przygotowano ciepłownie Kawęczyn i Wola. Do zwiększenia produkcji gotowa jest natomiast EC Siekierki. „Kotły w elektrociepłowni Żerań opalane węglem zostały odstawione w sobotę o godz. 5:18. W ruchu pozostał tylko kocioł nr 4, aktualnie opalany mazutem, skąd produkcja jest przeznaczona na parę technologiczną. Ciepłownia Kawęczyn ruszyła o godzinie 6:23, a ciepłownia Wola jest przygotowywana do uruchomienia" - czytamy w sobotnim komunikacie PGNiG Termika. Dzięki temu dostawy ciepła i ciepłej wody dla Warszawy są niezagrożone. Jednocześnie trwają rozmowy z warszawskim SPEC dotyczącymi ewentualnej konieczności uruchomienia dodatkowych mocy produkcyjnych.
Obecnie trwa usuwanie skutków pożaru oraz szacowanie strat. EC Żerań ma zostać ponownie uruchomiona pod koniec września. W sobotę przeprowadzano analizy mając wskazać przyczynę pożaru. Wyniki ekspertyz mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.
PGNiG Termika jest głównym producentem ciepła dla Warszawy i jednym z największych jego producentów w Polsce. Spółka powstała po przejęciu przez PGNiG stołecznych zakładów koncernu Vattenfall, który wycofał się z naszego kraju. Do Termiki należą więc trzy elektrociepłownie i dwie ciepłownie:
- EC Żerań dysponująca mocą cieplną 1560 MW i elektryczną 364 MW,
- EC Siekierki z mocą cieplną 2081 MW i mocą elektryczną 622 MW,
- EC Pruszków z zainstalowaną mocą cieplną na poziomie186 MWt i mocą elektryczną 9,1 MWe,
- Ciepłownia Kawęczny dysponująca zainstalowaną mocą cieplną 512 MW,
- Ciepłownia Wola z mocą cieplną 465 MW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- termika.pgnig.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-