Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-12
Powstanie Elektrociepłownia Kędzierzyn
UOKiK nie zgłosił zastrzeżeń do powstania spółki EC Kędzierzyn.
UOKiK nie zgłosił zastrzeżeń do powstania spółki EC Kędzierzyn.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wyraził zgodę na powstanie Elektrociepłowni Kędzierzyn. Będzie to wspólne przedsięwzięcie PGNiG Termika i Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

W Kędzierzynie-Koźlu ma powstać nowa elektrociepłownia. Będzie ona wspólnym przedsięwzięciem tamtejszych Zakładów Azotowych Kędzierzyn (ZAK) oraz spółki PGNiG Termika. Inwestycja ma być realizowana przez powołaną do tego celu spółkę Elektrociepłownia Kędzierzyn. W maju tego roku do UOKiK trafił wniosek o sprawdzenie czy nowa inicjatywa nie naruszy zasad wolnej konkurencji. Urząd uznał, że nie ma takiego zagrożenia. „W wyniku koncentracji PGNiG Termika obejmie 80 proc. udziałów a ZAK 20 proc. udziałów w spółce Elektrociepłownia Kędzierzyn, która będzie wytwarzać energię elektryczną i cieplną w nowo wybudowanym na terenie ZAK bloku gazowo-parowym" - czytamy w informacji UOKiK.

Nowa jednostka wytwórcza w Kędzierzynie miałaby zostać oddana do użytku w roku 2016 bądź 2017. Inwestycja jest związania z wygasającym w 2016 roku pozwoleniem środowiskowym dla obecnie funkcjonującej elektrociepłowni należącej do ZAK. EC Kędzierzyn według wstępnych założeń ma dysponować mocą zainstalowaną rzędu 170 MW – 200 MW. Jako paliwo wykorzystywany będzie gaz naturalny dostarczany przez PGNiG. Trwają już negocjacje dotyczące warunków dostaw gazu.

PGNiG Termika powstała po przejęciu części majątku po Vattenfall Heat Polska. Obecnie spółka jest właścicielem elektrociepłowni Siekierki (moc cieplna 2081 MW i elektryczna 622 MW), Żerań (moc cieplna 1560 MW i elektryczna 364 MW) oraz Pruszków (moc cieplna 186 MW i elektryczna 9,1 MW). Dodatkowo do spółki należą także ciepłownie Kawęczyn (moc cieplna 512 MW) i Wola (moc cieplna 465 MW). ZAK natomiast dysponuje własną elektrociepłownią produkującą prą i ciepło na potrzeby zakładów azotowych. Jest on także głównym producentem ciepła dla Kędzierzyn-Koźla zapewniając ok. 80 proc. potrzebnej energii. Drugim dużym źródłem ciepła dla miasta jest należąca do Tauronu Elektrownia Blachownia. Dysponuje ona zainstalowaną mocą cieplną 174 MWt oraz elektryczną rzędu 158 MWe.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
uokik.gov.pl/ zak.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także