Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-04-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-04-25
Porozumienie dla polskiego ciepłownictwa
Porozumienie dla polskiego ciepłownictwa

Agencja Rozwoju Przemysłu i Politechnika Warszawska zawarły porozumienie, którego celem jest przyspieszenie modernizacji polskiego sektora energetyczno-ciepłowniczego. Wspólnie realizowany program nazwano „Kogeneracja dla gmin". Ma on przyczynić się do zwiększenie efektywności lokalnych przedsiębiorstw energetyki cieplnej.

Agencja Rozwoju Przemysłu i Politechnika Warszawska podpisały 25 kwietnia umowę o współpracy w ramach projektu „Kogeneracja dla gmin". Jest on skierowany do przedsiębiorstw ciepłowniczych o zasięgu lokalnym i ma pomóc im w zwiększeniu efektywności energetycznej. Według ARP w Polsce znajduje się ok. 500 ciepłowni z czego połowę stanowią małe zakłady zapewniające energie cieplną małym i średnim miastom. Dysponują one łącznie mocą cieplną na poziomie ok 15 000 MW. „Na potrzeby ciepłej wody użytkowej wykorzystywane jest zazwyczaj ok. 10 % mocy, która może być zastąpiona układem wysokosprawnej kogeneracji opartej na gazie ziemnym pracującym w tzw. podstawie energetycznej, czyli przez cały rok. Przy założeniu, że takie rozwiązanie może być zastosowane w 70% tych elektrociepłowni, potencjalne projekty kogeneracyjne tego typu w Polsce mogą osiągać sumaryczną moc na poziomie 1000 MW" - czytamy w komunikacie ARP.

Większość ciepłowni i elektrociepłowni wymaga modernizacji wynikającej ze zużycia urządzeń oraz z zaostrzenia norm ochrony środowiska, które zaczną obowiązywać od 2016 r. Z tego powody ARP i Politechnika Warszawska będą zachęcać do inwestycji w wysokosprawną kogenerację opartą na gazie. Dlaczego akurat gaz? Pomysłodawcy programu „Kogeneracja dla gmin" zauważają, że w ciągu najbliższych 20 lat udział gazu w krajowej produkcji energii ma wzrosnąć o ok 3,1 proc. Dodatkowo systematycznie rośnie krajowa produkcja biogazu, a wkrótce ma się rozpocząć wydobycie gazu łupkowego.

W ramach programu „Kogeneracja dla gmin" ARP i Politechnika mają nie tylko propagować inwestycje w kogenerację, ale również je wspierać. ARP ma opracować mechanizm finansowania pozwalający wprowadzić projekt w życie tak by miał on istotny wpływ na rynek ciepłowniczy. Politechnika ma natomiast działać w zakresie:

• wykonywania wstępnych analiz techniczno - ekonomicznych modernizacji obiektów, w których można wdrożyć technologię kogeneracji gazowej,
• przygotowania projektów wykonawczych do wdrożenia technologii kogeneracji gazowej,
• prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie przyszłego zastosowania technologii gazu łupkowego i efektywności energetycznej,
• wsparcia wiedzą uczestników przedsięwzięcia dla jak najlepszego i efektywnego wdrożenia projektów zwiększających sprawność konwersji energii.

Projekt  realizowany będzie przez wspólny Zespół Roboczy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Politechniki Warszawskiej, który wypracuje projekt umowy, warunki oraz warianty realizacji programu. Działania po stronie PW będzie koordynowało Uczelniane Centrum Badawcze Zrównoważonych Systemów Energetycznych Politechniki Warszawskiej" - czytamy w komunikacie ARP. Pomysłodawcy programu wierzą, że uda im się przyspieszyć modernizację polskiego sektora ciepłowniczego. Mają także nadzieję, że znajdą się kolejni partnerzy gotowi wnieść do projektu dodatkowy potencjał technologiczny i organizacyjny.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
arp.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także