
Polacy zaprojektowali i wykonali generator termoelektryczny TEG, który wykorzystuje ciepło ze spalanego biogazu do produkcji prądu. Instalacja bezpośrednio konwertuje energię cieplną na energię elektryczną za pomocą modułów termoelektrycznych. Urządzenie może przynieść duże zyski elektrociepłowniom i biogazowniom, gdzie spora ilość ciepła jest marnowana.
Twórcy stawiają sobie za zadanie przetwarzanie energii, która pochodzi z już istniejących źródeł jako odpadowa energia cieplna. Według szacunków eksperta z ITME nawet 60–70 % energii marnowane jest w sposób bezpowrotny. To energia pochodząca między innymi z elektrowni biogazowych.
"Zastosowanie technologii - mówi dr inż. Rafał Zybała z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych - pozwalającej na odzysk nawet niewielkiej ilości energii, a w TEG jest to od kilku do kilkunastu procent, i podniesienie sprawności istniejących bądź wdrażanych systemów energetycznych, może prowadzić do gigantycznych zysków energetycznych i finansowych zarówno w skali Polski, jak i w skali świata."
Moduły termoelektryczne już są stosowane, przede wszystkim w branży chłodniczej. Powszechnym rozwiązaniem są ogniwa Peltiera, w których w wyniku przepływu prądu wymuszany jest przepływ ciepła. Moduły TE opracowywane przez ITME wykorzystują odwrotny efekt – Seebecka, przetwarzając bezpośrednio energię cieplną na energię elektryczną. Najbardziej powszechnym zastosowaniem są w tym momencie zastosowania kosmiczne oraz wojskowe.
Generator TEG powstał w ramach projektu TERMOMOD, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zostanie on testowo uruchomiony w ciągu najbliższych dni w ramach instalacji energetycznej polskiej firmy NOVAGO.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- ceo.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
-
-
-