10 listopada Rząd przyjął uchwałę ws. perspektyw polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Dokument określa główne kierunki rozwoju polskiej energetyki wraz z działaniami.
Dokument powstał w resorcie gospodarki. Główne zagadnienia w zakresie OZE to 15% udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii w 2020 roku (w tym wsparcie dla lokalnych biogazowni i farm wiatrowych lądowych i morskich) oraz 10% udział biopaliw w rynku paliw transportowych. W zakresie emisji gazów: ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - pułapy emisji gazów cieplarnianych i produktowe wskaźniki emisji, system dysponowania przychodami z aukcji uprawnień do emisji CO2, wsparcie technologii CCS (wychwyt i składowanie dwutlenku węgla).
Równie ważnym aspektem jest poprawa efektywności energetycznej: przygotowanie projektu ustawy o efektywności energetycznej, a następnie wdrożenie systemu białych certyfikatów dających korzyści finansowe firmom o największej efektywności energetycznej.
Istotne jest również bezpieczeństwo energetyczne: określenie odpowiedzialności samorządów za przygotowanie lokalnych planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju oparte o własne zasoby (głównie węgla), dywersyfikacja dostaw ropy, gazu i paliw, również poprzez różnicowanie technologii wytwarzania.
Bardzo ważnym wydaje się aspekt przesyłu i dystrybucji: na operatorów sieciowych zostanie nałożony obowiązek opracowania planów rozwoju sieci. Ma również zwiększyć się konkurencja na rynku energii – powstaną przepisy ułatwiające zmianę sprzedawcy prądu przy jednoczesnej ochronie najuboższych konsumentów energii elektrycznej. Poruszono również temat: dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej — określenie działań niezbędnych do powstania elektrowni atomowych w Polsce.
Dokument Polityka Energetyczna zawiera również prognozy zapotrzebowania na energię - zużycie energii elektrycznej w 2030 r. wzrośnie o 55%, gazu o 29% i produktów naftowych o 27%.
Kliknij aby pobrać dokument "Polityka Energetyczna" ze stron Ministerstwa gospodarki
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Ministerstwo gospodarki, Gazeta Prawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Grajmy w zielone, czyli rzecz o przyszłości agroenergetyki
Ważniejszym, niż tworzyć dzieła właściwie, jest tworzyć dzieła właściwe. Wszyscy zgadzają się, że Polska dysponuje ogromnym potencjałem...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl