Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Komunikat firmowy
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2017-11-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-16

Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom wykonany!

Fortum zakończyło budowę pierwszego z kilku planowanych mikrotuneli w ramach prac przy budowie nowej magistrali ciepłowniczej, która połączy bytomską sieć ciepłowniczą z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią. Jak dotychczas firma zainstalowała w ziemi już ponad 7 z planowanych 10 kilometrów rur ciepłowniczych. Ponadto Fortum rozpoczęło budowę wartej około 10 milionów złotych pompowni w Bytomiu, która docelowo będzie stanowiła istotny element systemu grzewczego dla obu miast.

– Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Cieszymy się, że budowa pierwszego mikrotunelu już się zakończyła, obecnie przygotowujemy się do realizacji jednego z najbardziej wymagających elementów sieci, czyli około 200-metrowego przewiertu pod Drogą Krajową numer 88 i torami kolejowymi – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum.

Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na lokalizację wszelkich nieszczelności. Jak dotychczas Fortum zainstalowało już w ziemi ponad 7 kilometrów rur z planowanych 10. Sieć zostanie wykonana w technologii mikrotunellingu również między innymi pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi.

Oprócz postępujących prac związanych z budową sieci Fortum rozpoczęło również budowę pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu. Będzie ona stanowiła istotny element systemu ciepłowniczego zaplanowanego przez Fortum. Wartość inwestycji szacowana jest na około 10 milionów złotych. Łączna wartość projektu budowy sieci Zabrze-Bytom wyniesie z kolei około 60 milionów złotych.

– Warto podkreślić, że budowa sieci ciepłowniczej łączącej Zabrze i Bytom jest istotnym elementem kompleksowego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast. Dzięki naszym inwestycjom, które docelowo przekroczą łącznie miliard złotych, zapewnimy pewne i bezpieczne dostawy ciepła sieciowego do 70 tysięcy gospodarstw domowych. Zgodnie z planem budowa sieci ma się zakończyć w listopadzie 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni – dodaje Kamila Zybura-Pluta.

(gz)

Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
Źródło:
Fortum Polska

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe