
2 kwietnia PGNiG odstąpiło od umowy z konsorcjum, które budowało Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice, oraz wezwała je do zapłacenia kary umownej w wysokości 133,4 mln zł. Jak twierdzi PGNiG, powodem tej decyzji jest "niewykonywanie oraz nieprawidłowe i sprzeczne z umową wykonywanie inwestycji".
W oficjalnym komunikacie PGNiG podaje, że umowa z konsorcjum została zerwana z powodu opóźnienia w realizacji inwestycji, które przekroczyło harmonogram o 30 dni roboczych. Jak dodano, "konsorcjum nie zdołało usunąć opóźnienia, mimo wyznaczenia odpowiedniego, dodatkowego terminu". Z tego względu spółka zażądała uiszczenia umownej kary w wysokości 133,4 mln zł, płatnej w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Konsorcjum, które było wykonawcą projektu składało się z następujących spółek: PBG w upadłości układowej, Tecnimont S.p.A. Societe Francaise d'Etudes et de Realisations d'Equipements Gaziers Sofregaz, Plynostav Pardubice Holding A.S., Plynostav - Regulace Plynu A.S. w upadłości organizacyjnej.
Magazyn w Wierzchowicach jest największym magazynem gazu w Polsce i mieści się częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego, które odkryto w 1971 roku. Według PGNiG stan rozbudowy magazynu to obecnie 97%, co oznacza, że już teraz można tam przechowywać 1,2 mld m3 gazu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl