
Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia sfinalizował przejęcie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej.
Decyzję o prywatyzacji rudzkiego PEC-u władze samorządowe miasta podjęły w zeszłym roku. Jedynym chętnym do zakupu przedsiębiorstwa okazał się ZEC Carbo-Energia. Spółka ta, należąca do Kompanii Węglowej kupiła 70 proc. PEC-u za cenę wywoławczą 41,3 mln zł. Na początku lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zgodę na przejęcie rudzkiego PEC-u przez ZEC, który przelał już pieniądze na konto miasta. „Przejęcie przez Carbo-Energię rudzkiego PEC-u wzmocni pozycję rynkową naszej spółki córki na terenie Rudy Śląskiej. Nastąpi to w oparciu o sieć przesyłową kupionej spółki i wytwarzaną tam energię cieplną. Z drugiej strony Carbo-Energia dzięki wzmocnieniu potencjału wytwórczego zapewni mieszkańcom Rudy Śląskiej bezpieczeństwo energetyczne poprzez pewność dostaw ciepła. To inwestycja, która obu firmom stworzy nowe możliwości rozwoju i pozwoli wykorzystać ich potencjał. Dla Kompanii Węglowej oznacza to wsparcie naszej energetycznej linii biznesowej zapisanej w strategii spółki. Zapewniam, że to także inwestycja, która podniesie efektywność funkcjonowania firmy z równoczesnym dostosowaniem jej do wymogów ochrony środowisk”- wyjaśnia w komunikacie prasowym Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej.
PEC Ruda Śląska był jednym z większych przedsiębiorstw ciepłowniczych w województwie śląskim, które nie zostało do tej pory sprywatyzowane. Spółka powstała w 1972 r. Dysponuje ona dzisiaj siecią ciepłowniczą długości 121 kilometrów i 38 własnymi kotłowniami. Ogrzewa ona ponad 1 100 obiektów. Ciepło kupowane jest natomiast od pięciu dostawców: Fortum Zabrze S.A., Elektrociepłowni Mikołaj, Ciepłowni Bielszowice, Ciepłowni Halemba oraz Kotłowni Śląsk.
ZCP Carbo-Energia powstała w 1995 roku w wyniku restrukturyzacji Rudzkiej Spółki Węglowej. Obecnie należy natomiast do Kompanii Węglowej. W zasobach ZCP znajdują się: Elektrociepłownia Mikołaj, Ciepłownia Nowy Wirek, Ciepłownia Wanda, Ciepłownia Bielszowice, Ciepłownia Halemba oraz kotłownia „Szyb VI”. Spółka jest także udziałowcem Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pec.rsl.pl / carboenergia.pl/ kwsa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-