Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-12
Olsztyn zna chętnych na elektrociepłownię
Zakłady Michelin są dziś jednym z głównych dostawców ciepła dla Olsztyna.
Zakłady Michelin są dziś jednym z głównych dostawców ciepła dla Olsztyna.

Minął termin składania ofert na udział w budowie Elektrociepłowni Olsztyn. Po otwarciu kopert z ofertami wiemy, że zainteresowanych udziałem w tej inwestycji jest osiem firm.

Pod koniec listopada zeszłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie ogłosiło konkurs na wybór prywatnego partnera do budowy nowej elektrociepłowni. Ma ona powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Prywatny inwestor miałby wyłożyć 20-40 proc. wartości inwestycji, ale nie mniej niż 150 mln zł. Strona prywatna ma zostać również gwarantem zobowiązań, które zostaną zaciągnięte na potrzeby realizacji inwestycji. Do wybudowania i eksploatacji elektrociepłowni zostanie powołana spółka celowa w formule PPP. Po 25 latach użytkowani zakład ma przejść na własność miasta. Teraz już wiemy, że znalazło się ośmiu chętnych do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Są to:

  1. POSCO ENGINEERING & CONSTRUCTION CO. LTD. (Korea Południowa);
  2. Konsorcjum firm z udziałem: DALIKA TERM S.A.; DALKIA POZNAŃ S.A.; DALKIA POZNAŃ ZESPÓŁ ELEKTROCIEPŁOWNI S.A. (Polska);
  3. Konsorcjum firm z udziałem: REMONDIS SP. Z O.O.; REMONDIS WASTE TO ENERGY SP. Z O.O. (Polska);
  4. Konsorcjum firm z udziałem: NDI S.A.; NDI HOTEL MANAGMENT SP. Z O.O.; BESIX GROUP S.A. (Polska, Belgia);
  5. GDF SUEZ ENERGIE SERVICE S.A. (Francja);
  6. STRABAG SP. Z O.O. (Polska);
  7. ENERGA KOGENERACJA SP. Z O.O. (Polska);
  8. ABEINSA INGENIERIA Y CONSTRUCCIÓN INDUSTRIAL S.A. (Hiszpania).

Teraz Olsztyn ma wybrać maksymalnie pięć firm, które zostaną dopuszczone do tzw. dialogu konkurencyjnego. Wybrani inwestorzy będą musieli zaprezentować swoje koncepcje budowy i funkcjonowania elektrociepłowni. Władze miasta mają nadzieję, że najpóźniej do kwietnia przyszłego roku poznamy prywatnego partnera, który weźmie udział w budowie nowej elektrociepłowni.

Gdyby obecne plany się nie powiodły, miasto będzie negocjować z Michelin przedłużenie dostaw ciepła. Przypomnijmy, że Michelin (właściciel fabryki opon) planuje zakończyć w 2017 roku dostarczanie ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2005 roku koncern oponiarski zawarł z władzami miasta umowę, że będzie dostarczać ciepło przez co najmniej 10 lat. Ten okres zbliża się ku końcowi. Fabryka opon zapewnia natomiast miastu ponad 40 proc. potrzebnego ciepła.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ec.olsztyn.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także