
Olsztyn wybrał pięciu inwestorów, z którymi podejmie negocjacje dotyczące budowy nowej elektrociepłowni. Nowy zakład miałby powstać do końca 2017 r.
Olsztyn przygotowuje się do budowy nowej elektrociepłowni. Pod koniec listopada zeszłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie ogłosiło konkurs na wybór prywatnego partnera do jej budowy. Zgłosiło się ośmiu chętnych. Spośród nich MPEC wybrał pięciu, z którymi rozpocznie negocjacje. Są to:
- POSCO ENGINEERING & CONSTRUCTION CO. LTD. (Korea Południowa);
- Konsorcjum firm z udziałem: DALIKA TERM S.A.; DALKIA POZNAŃ S.A.;
- DALKIA POZNAŃ ZESPÓŁ ELEKTROCIEPŁOWNI S.A. (Polska);
- Konsorcjum firm z udziałem: NDI S.A.; NDI HOTEL MANAGMENT SP. Z O.O.; BESIX GROUP S.A. (Polska, Belgia);
- STRABAG SP. Z O.O. (Polska);ABEINSA INGENIERIA Y CONSTRUCCIÓN INDUSTRIAL S.A. (Hiszpania).
Olsztyński MPEC odrzucił natomiast propozycje złożone przez ENERGA KOGENERACJA SP. Z O.O., GDF SUEZ ENERGIE SERVICE S.A. oraz konsorcjum REMONDIS SP. Z O.O. i REMONDIS WASTE TO ENERGY SP. Z O.O.
Elektrociepłownia ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Prywatny inwestor miałby wyłożyć 20-40 proc. wartości inwestycji, ale nie mniej niż 150 mln zł. Strona prywatna ma zostać również gwarantem zobowiązań, które zostaną zaciągnięte na potrzeby realizacji inwestycji. Do wybudowania i eksploatacji elektrociepłowni zostanie powołana spółka celowa w formule PPP. Po 25 latach użytkowani zakład ma przejść na własność miasta.
Przypomnijmy, że Olsztyn jest zmuszony zbudować nową elektrociepłownię gdyż koncern Michelin (właściciel fabryki opon) planuje zakończyć w 2017 roku dostarczanie ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2005 roku Michelin zawarło z władzami miasta umowę, że będzie dostarczać ciepło przez co najmniej 10 lat. Ten okres zbliża się ku końcowi. Fabryka opon zapewnia natomiast miastu ponad 40 proc. potrzebnego ciepła. MPEC nie jest w stanie wyprodukować obecnie wystarczającej ilości energii potrzebnej do ogrzania miasta. Spółka posiada obecnie Ciepłownię „Kortowo" o zainstalowanej mocy cieplnej 174,450 MW oraz kilka małych kotłowni o łącznej mocy niecałych 5 MW. Michelin natomiast zapewnia miastu 100 MW mocy cieplnej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ec.olsztyn.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-