Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-02-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-02-08
Olsztyn dłużej poszuka partnera
Olsztyn nie jest w stanie samodzielnie sfinansować budowy elektrociepłowni.
Olsztyn nie jest w stanie samodzielnie sfinansować budowy elektrociepłowni.

Olsztyn poszukuje właśnie prywatnego partnera do budowy nowej elektrociepłowni. Na prośbę zainteresowanych spółek przedłużono termin składania ofert.

Pod koniec listopada zeszłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie ogłosiło konkurs na wybór prywatnego partnera do budowy nowej elektrociepłowni dla miasta. Ma ona powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Pierwotnie termin składania ofert miał upłynąć 7 lutego. Na prośbę zainteresowanych inwestorów MPEC wydłużył termin do 25 lutego.

Partnera do formuły PPP mamy poznać najpóźniej w lipcu. - Przedmiotem postępowania jest wybór partnera prywatnego w celu realizacji przedsięwzięcia, polegającego na dostawie ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie wraz z zaprojektowaniem i budową Elektrociepłowni i zarządzaniem Infrastrukturą wytwórczą, a także prowadzeniem działalności gospodarczej, polegającej na wytwarzaniu oraz sprzedaży ciepła i energii elektrycznej oraz termicznym unieszkodliwianiu paliwa alternatywnego powstałego w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych, zwanego dalej „Przedsięwzięciem". Odbiorcą ciepła będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Olsztynie, które dostarczać będzie ciepło do obiektów, podłączonych do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej – czytamy w ogłoszeniu o konkursie.

Według szacunków całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 4,6 mld zł. Prywatny inwestor miałby wyłożyć 20-40 proc. wartości inwestycji, ale nie mniej niż 150 mln zł. Strona prywatna ma zostać również gwarantem zobowiązań, które zostaną zaciągnięte na potrzeby realizacji inwestycji. Do wybudowania i eksploatacji elektrociepłowni zostanie powołana spółka celowa w formule PPP. Po 25 latach użytkowani zakład ma przejść na własność miasta.

Przypomnijmy, że Olsztyn jest zmuszony zbudować nową elektrociepłownię gdyż koncern Michelin (właściciel fabryki opon) planuje zakończyć w 2017 roku dostarczanie ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2005 roku Michelin zawarło z władzami miasta umowę, że będzie dostarczać ciepło przez co najmniej 10 lat. Ten okres zbliża się ku końcowi. Fabryka opon zapewnia natomiast miastu ponad 40 proc. potrzebnego ciepła. MPEC nie jest w stanie wyprodukować obecnie wystarczającej ilości energii potrzebnej do ogrzania miasta. Spółka posiada obecnie Ciepłownię „Kortowo" o zainstalowanej mocy cieplnej 174,450 MW oraz kilka małych kotłowni o łącznej mocy niecałych 5 MW. Michelin natomiast zapewnia miastu 100 MW mocy cieplnej.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ec.olsztyn.pl/mpec.olsztyn.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także