Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-04
Nowe prawo energetyczne
Nie wszystkim odpowiada projekt nowego prawa energetycznego.
Nie wszystkim odpowiada projekt nowego prawa energetycznego.

Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad projektem nowego prawa energetycznego. Ma ono regulować zasady dostarczania energii elektrycznej lub ciepła oraz określać prawa odbiorcy i obowiązki sprzedawcy energii.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowej ustawy „Prawo energetyczne". Trafi on do Komitet do Spraw Europejskich gdzie zostanie oceniony pod względem zgodności z prawem Unii Europejskiej. Następnie zostanie przekazany pod obrady Rady Ministrów, a potem do Sejmu. Nowe prawo ma uporządkować obwiązujące przepisy, uprościć je i dostosować do nowej sytuacji na rynkach energii elektrycznej i ciepła.

Ustawa zmienia przepisy dotyczące zarówno dostarczania energii elektrycznej jak i cieplnej. W projekcie ustawy określono między innymi w sposób przykładowy zawartość umowy o przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz zasady pobierania opłat za przyłączenie do sieci. Zmianie ulegnie sposób rozliczenia za pobraną energię elektryczną. Obecnie opłaty dla odbiorców indywidualnych są obliczanie na podstawie prognozy zużycia energii, a dopiero po odczytaniu licznika obliczane jest faktyczne zużycie energii elektrycznej. Nowe przepisy wprowadzą wyliczanie opłat na podstawie rzeczywistego zużycia energii.

Nowa ustawa zakłada także wprowadzenie systemu inteligentnych liczników. Koszty tego będą znaczne. -Ogółem koszt wdrożenia całości rozwiązań związanych z budową i funkcjonowaniem inteligentnego opomiarowania ponoszonych przez OSD w latach 2012-2020, w tym wydatki na wymianę liczników oraz na centralne systemy akwizycji i przetwarzania pozyskiwanych danych szacuje się na około 6 mld zł – informuje Ministerstwo. Korzyści i oszczędności z wprowadzenia inteligentnych mierników Ministerstwo szacuje natomiast na ponad 12 mld zł we wspomnianym okresie.

(Bar)

Poniżej zamieszczamy zapis z uzasadnienia do projektu ustawy opisujący wymóg zapewnienia efektywnego energetycznie wykorzystania lokalnych zasobów paliw i energii w przypadku ciepłownictwa.

W przypadku ciepłownictwa, ze względu na postulat efektywnego energetycznie wykorzystania lokalnych zasobów paliw i energii, znalazły zastosowanie szczególne unormowania. Podmiot posiadający tytuł prawny do korzystania z obiektu, w którym przewidywana szczytowa moc cieplna instalacji i urządzeń do ogrzewania tego obiektu wynosi nie mniej niż50 kW, zlokalizowanego na terenie, na którym istnieją techniczne warunki dostarczania ciepła z sieci ciepłowniczej, w której nie mniej niż75 % ciepła w skali roku kalendarzowego stanowi ciepło wytwarzane w odnawialnych źródłach energii, ciepło użytkowe w kogeneracji lub ciepło odpadowe z instalacji przemysłowych, będzie miał obowiązek zapewnić efektywne energetycznie wykorzystanie lokalnych zasobów paliw i energii przez wyposażenie obiektu w indywidualne odnawialne źródło ciepła, źródło ciepła użytkowego w kogeneracji lub źródło ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych, albo przyłączenie obiektu do sieci ciepłowniczej. Będzie on zwolniony z tego obowiązku, gdy przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją ciepła odmówiło wydania warunków przyłączenia do sieci albo dostarczanie ciepła do tego obiektu z sieci ciepłowniczej lub z indywidualnego odnawialnego źródła ciepła, źródła ciepła użytkowego w kogeneracji lub źródła ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych zapewnia mniejszą efektywność energetyczną, aniżeli z innego indywidualnego źródła ciepła, które może być wykorzystane do dostarczania ciepła do tego obiektu. Obowiązek ten nie znajdzie zastosowania także wówczas, gdy ceny ciepła stosowane przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem ciepła i dostarczające ciepło do sieci są równe lub wyższe od obowiązującej średniej ceny sprzedaży ciepła dla źródła ciepła zużywającego tego samego rodzaju paliwo. Efektywność energetyczną dostarczania ciepła będzie się określać się na podstawie audytu, o którym mowa w ustawie o efektywności energetycznej. Podmiot obowiązany do przyłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej będzie zwolniony z ponoszenia opłaty za przyłączenie do sieci.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mg.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także