
Szacuje się, że przedostawanie się zarówno chłodu jak i ciepła przez okna do wnętrza budynków odpowiada za 4% całkowitego zużycia energii w Europie. Mając to na uwadze, naukowcy z finansowanego ze środków UE projektu SOLARGAIN podjęli się opracowania inteligentnych okien umożliwiających zaawansowaną kontrolę natężenia światła i ciepła.
Koszty energii mogłyby istotnie zmaleć, gdyby udało się w sposób dynamiczny kontrolować właściwości filtracji ciepła i światła słonecznego okien. Naukowcy z projektu SOLARGAIN (Low-cost switchable reflective polymeric solar heat gain control films for energy-efficient smart-window applications) pracują nad materiałami i procesami produkcyjnymi dla takich inteligentnych okien. W szczególności celem projektu było zaprojektowanie energooszczędnej polimerowej folii okiennej, kontrolującej ucieczkę i nadmiar ciepła.
Nowa folia umożliwia oszczędność energii do 70%. Latem chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, oszczędzając koszty klimatyzacji. Natomiast zimą maksymalnie zwiększa przenikanie promieni słonecznych, co z kolei zmniejsza koszty ogrzewania. Dzięki możliwości regulacji odbicia promieniowania podczerwonego, proponowane rozwiązanie ogranicza przed dostaniem się do środka 2/3 promieniowania słonecznego latem i zatrzymuje 2/3 ciepła wewnątrz pomieszczenia zimą.
Zespół projektu SOLARGAIN zbudował model do oceny opłacalności folii okiennej, a wyniki porównano z folią nieprzełączalną. Okazało się, że folia SOLARGAIN jest bardziej oszczędna niż folie nieprzełączalne i daje większy zwrot z inwestycji. Technologia ta może mieć w przyszłości istotny wpływ na projektowanie energooszczędnych budynków.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- studentnews.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”
Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej,...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-