
WPEC Legnica uruchomił nową elektrociepłownię w Złotoryi. Dysponuje ona mocą 11,4 MW. Budowie zakładu towarzyszyła kompleksowa sieci ciepłowniczej miasta.
Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wzbogaciło się o nową elektrociepłownię. Powstała ona w wyniki przebudowy starej ciepłowni w Złotoryi. - Nowy projekt WPEC w Legnicy S.A. ma celu ograniczenie niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację jednej z dwóch kotłowni węglowych i rozbudowanie drugiej, która stanowi wysokosprawną jednostkę kogeneracyjną, pozwalającą zaspokoić potrzeby wszystkich odbiorców na terenie miasta Złotoryja. Modernizacji i rozbudowie uległa kotłownia przy ul. Jerzmanickiej, zwanej „Nad Zalewem", która została doposażona w silnik spalinowy zasilany gazem do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Likwidacji uległa natomiast druga z kotłowni węglowych tzw. Osiedlowa przy ul. Słowackiego – wyjaśnia WPEC. Łączna moc nowej elektrociepłowni wynosi 11,4 MW. Obejmuje to również moc jednostki kogeneracyjnej, która wynosi 0,4 MWe mocy elektrycznej i 0,51 MWt cieplnej. Pozostała moc cieplna EC Złotoryja jest zapewniana przez cztery kotły węglowe. Zlikwidowana natomiast kotłownia węglowa dysponowała mocą 8,8 MW.
Budowa elektrociepłowni prowadzona była w ramach ramach projektu „Budowa i modernizacja sieci dystrybucji ciepła w Złotoryi". Projekt uzyskał wsparcie z funduszy unijnych. W ramach prac wybudowano nowe odcinki sieci ciepłowniczej. Połączono dzięki temu dwa systemy Złotoryi w jedną sieć. Wcześniej de facto funkcjonowały obok siebie dwa systemy zasilane z dwóch ciepłowni. Teraz to się zmieniło. Kompleksowa modernizacja całej sieci ciepłowniczej miasta ma pochłonąć ok. 15 mln zł. Zakończenie tych prac planowane zaś jest na 2015 r. - Kompleksowe podejście do modernizacji całego systemu ciepłowniczego, pozwoli zapewnić uzyskanie w krótkim czasie efektów płynących z realizacji postawionych celów, w których, obok zdecydowanej poprawy bezpieczeństwa energetycznego, jak również celu ekologicznego, czyli zmniejszenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji, przyjęto również zwiększenie efektywności energetycznej działalności prowadzonej na terenie miasta Złotoryi – czytamy w komunikacie WPEC.
WPEC Legnica należy do Grupy Kapitałowej"Energetyka" sp. z o.o.z Lubina, która posiada 85 proc. akcji przedsiębiorstwa. Z kolei „Energetyka" należy do koncernu KGHM Polska Miedź. Pozostałe 15 proc. udziałów należy do pracowników WPEC.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wpec.legnica.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
-
-
-
stan
silniki gazowe to porażka ! Proszę o opinie innych użtkowników. Tych, którym tłoki rozwaliły cylindry i tych którzy "weszli" w koszty remontów. Nie wspomne o charakterystyce pracy silników niekorzystnej z punktu widzenia eksploaatcji.