
Norweska spółka TergoPower postanowiła zbudować w Lublinie elektrociepłownię na biomasę. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 140 mln euro.
Lublin wzbogaci się o nową elektrociepłownię spalającą biomasę. Inwestorem jest norweska spółka TergoPower. Norwedzy są już po wstępnych rozmowach z władzami Lublina oraz Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Zapewniają przy tym, że mają już szczegółowe plany budowy. Nowa jednostka według wstępnych założeń ma kosztować 140 mln euro. Inwestor szacuje natomiast, że ok. 15 mln euro trafi w ramach różnych zamówień związanych z budową, do firm z Lubelszczyzny. Nowa jednostka ma dysponować mocą energetyczną rzędu 40 MW. Energia cieplna trafi do odbiorców przemysłowych i do sieci ciepłowniczej. Prąd natomiast powędruje do sieci energetycznej. Norwedzy liczą na to, że w przyszłym roku zdołają załatwić wszystkie formalności tak aby w I kwartale 2014 r. mogła ruszyć budowa elektrociepłowni.
Elektrociepłownia będzie w 100 proc. opalana biomasą. Będą się na nią składać słoma i odpadki drzewne. Norwedzy wskazują, że paliwo to chcą pozyskiwać od lokalnych dostawców by zminimalizować koszty dostaw. Dodatkowo chcą oni do transportu biomasy wykorzystać kolej. Elektrociepłownia ma również zarabiać na sprzedaży popiołów zakładom produkującym nawozy.
Dzisiaj Lublin posiada sieć ciepłowniczą długości 430,5 km. Eksploatuje ją LPEC. Sieć jest zasilana z dwóch dużych źródeł – należącej do koncernu PGE Elektrociepłowni Lublin Wrotków, oraz Elektrociepłowni Megatem-Lublin. EC Lublin Wrotków dysponuje osiągalną mocą elektryczną rzędu 231 MWe oraz osiągalną mocą cieplną na poziomie 627 MWt. EC Megatem była pierwszą w Polsce prywatną elektrociepłownią. Dzisiaj posiada ona moc elektryczną na poziomie 22,5 MWe oraz cieplną rzędu 481 MWt. Obie elektrociepłownie wytwarzają energię w kogeneracji.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tergopower.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Kompleksowe unieszkodliwianie odpadów w ZUSOK
Rozmowa z Tomaszem Wadas – głównym technologiem, z-cą dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych Kiedy powstał i czym...
-
-
-
-