Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-10
NFOŚiGW ruszy z nowym programem dla ciepłownictwa
Wikimedia
Wikimedia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje nowy program dotacyjny dla ciepłownictwa o nazwie „Systemy ciepłownicze współpracujące z OZE i magazynami energii". Nie wiadomo na razie ile pieniędzy będzie w budżecie programu, jednak może to być nawet kilka miliardów złotych do 2023 r.

Założenia budżetowe dla programu nie zostały jeszcze ustalone. "Zidentyfikowaliśmy 11 projektów, gdzie łączne nakłady inwestycyjne sięgną 290 mln zł" – mówi Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚiGW. Jeżeli jednak program ma przyśpieszyć transformację polskiego ciepłownictwa systemowego i włączenie tej branży w realizację celów polityki klimatyczno-energetycznej UE, to potrzebne będzie znacznie więcej środków.

Skorzystać z dotacji mają ochotę nie tylko małe ciepłownie, ale i te największe. "Program wpisuje się w strategie PGE EC dotyczącą obecności na tzw. rynkach małych mocy - mówi Maria Niewierko, rzeczniczka PGE EC. W ten sposób możemy połączyć nasze doświadczenie zdobyte w dużej energetyce z nowymi, nowoczesnymi narzędziami wsparcia, jakim jest program NFOŚiGW dla małej energetyki, w której także planujemy być obecni."

O dotację będą mogły się starać projekty uwzględniające dwa rodzaje zielonego źródła w systemie (w tym jedno zależne od warunków pogodowych, np. kolektory słoneczne, fotowoltaika czy wiatr, a drugie – niezależne od warunków, np. geotermia czy biomasa) o łącznej mocy 20 MW, a także akumulator długoterminowy typu „power to heat".

"To będzie program wart kilka miliardów złotych – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), który tworzył założenia do nowego programu NFOŚiGW. Ma umożliwić budowę ponad 3,6 GW nowych zielonych mocy w ciepłownictwie – dodaje. W pierwszej fazie (do 2020 r.) program ma oferować dotacje. Dopiero w drugim etapie (do 2023 r.) ma się opierać na pożyczkach niskoprocentowych, które mogą być częściowo umarzane."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
parkiet.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :